Шість нових видів Labeotropheus

Автор | 27.05.2023

Дослідники описують шість нових видів скельних цихлід (mbuna) роду Labeotropheus з озера Малаві. Labeotropheus alticodia, L. aurantinfra, L. candipygia, L. chirangali, L. obscurus і L. rubidorsalis, більш ніж удвічі за кількість описаних видів у роді.

Open-access – Six-New-Species-of-Labeotropheus-Cichliformes–Cichlidae

Імовірно, більшість, якщо не всі ці нещодавно описані види, були імпортовані в хобі раніше або під існуючими Labeotropheus назвами видів або торговими назвами/місцями.

Labeotropheus trewavasae ‘Chitande Island’ = Labeotropheus candipygia
Labeotropheus trewavasae ‘Mphanga Rocks’ = Labeotropheus chirangali
Labeotropheus trewavasae ‘Maleri Island’ = Labeotropheus rubidorsalis
Labeotropheus trewavasae ‘Chirwa Island’ = Labeotropheus aurantinfra
Labeotropheus fuelleborni ‘Namalenje Island’ = Labeotropheus obscurus
Labeotropheus fuelleborni ‘Maleri Island’ = Labeotropheus alticodia

Назва дослідження

Six New Species of Labeotropheus (Cichliformes: Cichlidae) from the Malaŵian Shore of Lake Malaŵi, Africa
Шість нових видів Labeotropheus (Cichliformes: Cichlidae) з малавійського узбережжя озера Малаві, Африка

Анотація

Labeotropheus — невеликий рід гаплохромових цихлід, що живуть у скелях, ендемічних для озера Малай у Великій Східно-Африканській рифтовій долині. Як визнано на даний момент, Labeotropheus містить п’ять видів: L. artatorostris, L. chlorosiglos, L. fuelleborni, L. simoneae і L. trewavasae. Незважаючи на підвищену увагу систематиків останнім часом, у цьому роді все ще є кілька неописаних видів. Тут, ґрунтуючись на морфологічних і меристичних даних, а також на відмінностях у шлюбному забарвленні самців, ми описуємо шість нових видів. Крім того, ми оновлюємо типове місце розташування L. simoneae. Описи цих нових видів відповідають поточним рекомендаціям щодо кращого визначення та розмежування таксономії цихлід з озера Малай, що, як ми сподіваємося, призведе до активізації зусиль щодо збереження цих риб.

Labeotropheus alticodia відрізняється від струнких Labeotropheus, L. trewavasae, L. simoneae, нового виду L. chirangali,  і нового виду L. rubidorsalis, а також L. chlorosiglos більшою глибиною тіла. Він також відрізняється від струнких Labeotropheus більшою відстанню між спинним і анальним плавниками. Labeotropheus alticodia відрізняється від усіх інших Labeotropheus з міцним тілом, крім L. fuelleborni, шлюбним забарвленням самців. Самці L. alticodia мають блідо-блакитне тіло, а спинний і хвостовий плавці білувато-блакитні з жовтими краями, а анальний плавник блідо-жовто-помаранчевий; крім того, черевні плавники блідо-жовто-помаранчеві з білими передніми краями. Морфометричні та меристичні значення значною мірою збігаються з іншими міцними Labeotropheus, за такими винятками: L. alticodia відрізняється від L. fuelleborni більшою відстанню між кінчиком морди та початком спинного плавника, більшою ростральною довжиною, коротшою верхньою щелепою і меншою подушечкою морди. Labeotropheus alticodia відрізняється від L. artatorostris глибшою преорбітальною глибиною та типово більшою ростральною довжиною. Він відрізняється від нового виду L. candipygia, більшою відстанню між вставленням спинного плавця та вставленням анального плавника, а також між вставленням спинного плавця та початком анального плавника. Labeotropheus alticodia відрізняється від нового виду L. aurantinfra, більшою відстанню між кінчиком морди та місцем прикріплення черевних плавників, більшою передглазничною глибиною та більшою довжиною рила. Нарешті, L. alticodia відрізняється від нового виду L. obscurus, меншим діаметром ока та більшою кількістю зубів у лівій половині нижньої щелепи (29–35 проти 20–26).

Labeotropheus aurantinfra відрізняється від усіх інших Labeotropheus завдяки широкому розподілу помаранчевої пігментації по всьому тілу, включаючи верхню щелепу, преперкулярний край, гілковисті кістки, область горла та передню частину черевця та боки; хоча помаранчева пігментація є більш поширеною та більш поширеною у самців, вона також присутня в тих самих областях тіла у самиць.

Labeotropheus aurantinfra відрізняється від тонкотілих Labeotropheus,L. trewavasae, L. simoneae, L. chirangali, але не L. rubidorsalis, завдяки більшій глибині тіла. Хоча L. aurantinfra дійсно має глибше тіло, ніж L. rubidorsalis, ареали збігаються. Labeotropheus aurantinfra має більшу відстань між початком спинного плавника та місцем прикріплення черевних плавців, коротшу нижню щелепу, більше рядів зубів у верхній щелепі (4–6 проти 3–4) і більшу загальну кількість зябрових раковин (10–15 проти 9–11), ніж L. rubidorsalis.

Labeotropheus candipygia відрізняється від усіх інших видів Labeotropheus типовим шлюбним забарвленням самців. Самці L. candipygia мають виразну райдужну сріблясто-блакитну або сріблясто-білу вентральну поверхню; це унікальне забарвлення поширюється від гілкових кісток до заднього проходу в усіх особин і поширюється через хвостову ніжку до черевної частини хвостового плавника у деяких особин. Над цим сріблясто-білим черевцем самці мають вохристо-помаранчевий колір, який покриває більшу частину голови і може поширюватися до основи спинного плавника, а також простягатися ззаду через хвостову ніжку до основи хвостового плавця, інакше вони будуть тьмяними. сірувато-блакитні з вохристо-оранжевими відблисками на лусках спинки. Обидва забарвлення мають яскраво-білий спинний плавник, який має вохристо-помаранчеві кінчики та плями райдужної блакитної, чорної, помаранчевої або червоної пігментації.

Labeotropheus candipygia відрізняється від струнких Labeotropheus, L. trewavasae, L. simoneae, нового виду L. chirangali, крім нового виду L. rubidorsalis, більшою глибиною тіла; він має загалом глибше тіло, ніж новий вид L. rubidorsalis, хоча ареали збігаються. Він відрізняється від нового виду L. rubidorsalis, насамперед шлюбним забарвленням самців, а також загалом меншою довжиною морди, довшою мордою та більшою кількістю рядів зубів у верхній щелепі (4–6 проти 3–4).

На додаток до відмінностей між L. candipygia та L. alticodia та L. aurantinfra, зазначених вище, L. candipygia відрізняється від інших Labeotropheus із міцним тілом головним чином шлюбним забарвленням самців. Хоча морфометричні та меристичні значення значною мірою збігаються з іншими міцними Labeotropheus, є деякі відмінності. Labeotropheus candipygia має більшу відстань між кінчиком морди та початком спинного плавника, коротшу відстань між спинним і анальним плавцями, а також менше зубів у лівій частині нижньої щелепи (23–34 проти. 31–43), ніж L. fuelleborni. Labeotropheus candipygia зазвичай має коротшу морду, більшу ростральну довжину та більшу подушечку морди, ніж L. artatorostris. Labeotropheus candipygia має вужчу міжочноямкову ширину і зазвичай менше інфраорбітальних невромастів (13–33 проти 25–40), ніж L. chlorosiglos.

Нарешті, L. candipygia відрізняється від нового виду L. obscurus, меншою відстанню між вставкою спинного плавця та початком анального плавника, як правило, коротшою нижньою щелепою, більшою кількістю рядів зубів у верхній щелепі (4–6 проти 3–4), більшою кількістю зубів у лівій половині нижньої щелепи (23–34 проти 20–26) і меншою кількістю підочноямкових нейромастів (13– 33 проти 22–46).

Labeotropheus chirangali відрізняється від міцних Labeotropheus, за винятком L. chlorosiglos і L. candipygia, своїм тонким тілом. Labeotropheus chirangali має тонше тіло, ніж L. chlorosiglos і L. candipygia, хоча діапазон його глибини тіла частково збігається з глибиною тіла цих видів. Існують додаткові морфометричні відмінності між L. chirangali та L. chlorosiglos і L. candipygia, хоча деякі ареали збігаються. Labeotropheus chirangali відрізняється як від L. chlorosiglos, так і від L. candipygia коротшими відстанями між кінчиком морди та початком спинного плавця, між початком спинного плавника та початком анального плавця, а також між початком спинного плавця і прикріпленням черевних плавців. Крім того, L. chirangali має більшу ширину між язичками, ніж L. chlorosiglos.

Labeotropheus chirangali відрізняється від інших струнких лабеотрофів насамперед шлюбним забарвленням самців. Самці L. chirangali мають темно-синю голову, бік і черевну частину, а луска в цій області може мати невеликі вохристо-помаранчеві відблиски. Над цією великою темно-синьою плямою самці L. chirangali мають яскраво-блакитну спинку; ця пігментація поширюється на спинний плавець. Кінчики спинного плавника жовті, як і задній край цього плавника; анальний і черевні плавники такі ж яскраво-блакитні, як і спинний. Багато морфометричних і меристичних значень L. chirangali збігаються з іншими стрункими Labeotropheus, хоча є деякі відмінності. Labeotropheus chirangali відрізняється від L. trewavasae більшою мордовою подушечкою, ширшою нижньою щелепою, меншою кількістю рядів зубів на нижній щелепі (3–5 проти 5–6) і більшою кількістю підочноямкових невромастів (14–38 проти 8– 25). Labeotropheus chirangali відрізняється від L. simoneae більшою ростральною довжиною, більшою подушечкою рила та меншою кількістю бічних лусок, що перекриваються (0–3 проти 4–5). Нарешті, L. chirangali відрізняється від нового виду L. rubidorsalis, меншою відстанню між кінчиком морди та початком спинного плавника, більшою відстанню між вставленням спинного плавця та прикріпленням черевних плавників, меншою передорбітальну глибиною, більшою мордовою подушечкою та більшою кількістю цератобранхіальних зябрових раковин (7–10 проти 5–8).

Labeotropheus obscurus відрізняється від усіх інших видів Labeotropheus незвичайним однотонним і приглушеним забарвленням статевозрілих самців; Шлюбне забарвлення самця, в якому переважає сіра та коричнева пігментація, з деякими синіми та оранжевими відблисками на лусці та плавниках, на відміну від шлюбного забарвлення, де домінує синя, помаранчева чи червона пігментація.

Labeotropheus obscurus відрізняється від струнких Labeotropheus, L. trewavasae, L. simoneae і нових видів L. chirangali, але не від L. rubidorsalis, завдяки своїй більшій глибині тіла. Labeotropheus obscurus зазвичай має більшу глибину тіла, ніж новий вид L. rubidorsalis, хоча ареали дещо збігаються. Загалом, L. obscurus має глибше тіло, ніж новий вид L. rubidorsalis, на що вказують кілька інших вимірювань, схожих на глибину тіла, включаючи відстань між початком спинного плавника та початком анального плавника, відстань між вставлення спинного плавника та вставлення анального плавника, відстань між вставленням спинного плавця та початком анального плавця та відстань між початком спинного плавця та прикріпленням черевних плавців.

Labeotropheus obscurus має помітно більший діаметр очей, ніж деякі міцні види Labeotropheus. Він також має менше рядів зубів у верхній щелепі, ніж усі міцні Labeotropheus, за винятком L. alticodia (3–4 проти 4–5 у L. fuelleborni; 5–7 у L. chlorosiglos; 5–8 у L. artatorostris; 4 –6 у L. aurantinfra та 4–6 у L. candipygia), а також менше зубів у лівій частині нижньої щелепи (20–26), ніж у L. fuelleborni (31–43), L. chlorosiglos (30–37). ), і L. alticodia (29–35).

Labeotropheus rubidorsalis відрізняється від усіх інших описаних видів Labeotropheus нерестовим забарвленням самців. Самці мають яскраву, майже металеву, блакитну голову, тулуб і хвостове стебло а також такий же блискучий червоний спинний плавник. Labeotropheus rubidorsalis також відрізняється від усіх інших Labeotropheus формою анального плавника. Усі інші види Labeotropheus мають анальний плавник від кутастої до змієвої форми, але L. rubidorsalis має виразно округлий анальний плавник, особливо в задній частині.

Labeotropheus rubidorsalis має, як правило, стрункіше тіло, ніж більшість міцних Labeotropheus, хоча його ареал перекриває ареал кількох із цих видів.

Labeotropheus rubidorsalis дійсно має помітно стрункіше тіло, ніж деякі з цих видів, якщо виміряти відстань між початками спинного й анального плавників і вставленням спинного й анального плавників. Labeotropheus rubidorsalis має менше рядів зубів на верхній щелепі (3–4), ніж L. artatorostris (5–8), L. aurantinfra (4–6), L. fuelleborni (4–5) і L. candipygia (4–6). Labeotropheus rubidorsalis також має менше рядів зубів на нижній щелепі (3–5), ніж L. fuelleborni (6) і L. chlorosiglos (5–7).

Labeotropheus rubidorsalis, як правило, має глибше тіло, ніж стрункі Labeotropheus, на що вказує як глибина тіла, так і відстань між початком спинного плавця та місцями прикріплення черевних плавників. Labeotropheus rubidorsalis також має менше рядів зубів у верхній щелепі, ніж інші тонкі види (3–4 проти 3–6 у L. chirangali, 4–7 L. simoneae та 5–7 L. trewavasae). Він також має менше рядів зубів на нижній щелепі, ніж L. trewavasae (3–5 проти 5–6).

Copyright © 2023 by the American Society of Ichthyologists and Herpetologists. Published in Ichthyology & Herpetology journal.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.