Labeotropheus obscurus

Специфічний епітет “obscurus” — це форма чоловічого роду латинського прикметника “obscurus”, що означає темний, сутінковий або тіньовий, у зв’язку з приглушеним і переважно сірим весільним забарвленням самців, що є незвичним для виду Labeotropheus.

Ареал

Labeotropheus obscurus є ендеміком малавійського узбережжя озера Малаві та відомий лише з острова Намаленьє (Namalenje Island). Нещодавно було повідомлено, що всі Labeotropheus, можливо, були винищені поблизу острова Намаленьє, оскільки дослідницькі групи протягом деякого часу не повідомляли про випадки появи цього роду на острові Намаленьє. Самки та молоді особини численні на мілководді, але самці були знайдені в більш глибоких водах і зустрічаються порівняно рідко.

Опис

Labeotropheus obscurus
(A) Живий самець, SL 78,2 мм; (B) голотип після консервації; (C) жива самка, SL 75,6 мм; (D) живий самець, 78,3 мм SL, що має переважно блакитний колір.

Тіло стиснуте; форма тіла яйцеподібна. Глибина тіла стабільно глибока по всьому тулубу. Тіло відносно вузьке у грудного плавника та вічка. Луски на черевці та передній частині черевця циклоїдні та щільно скупчені. Бічні луски ктеноїдні; відкрита частина луски віялоподібна та приблизно шестикутна. Передня бічна лінія перекриває задню бічну на 0–4 лусочки. Спинний плавець має 16-18 колючок і 7-9 променів. Походження спинного плавника, що перекриває вкладку перкуляра. Промені спинного плавника довжиною 3, 4, 5, доходять до надгрудного плавця і далі до хвостового плавника. Форма анального плавника мінлива; кутасті та схожі на повітряного змія в деяких (6 з 19) зразків, під кутом спереду з легким округленням до мембрани ззаду в інших (13 з 19). Початок анального плавця навпроти спинного плавника 16 у більшості зразків; вставка анального плавника змінна (передня, протилежна або задня) по відношенню до вставки спинного плавника. Промені анального плавника 3, 4, 5 сягають гіпурального у більшості самців; вони досягають лише середини хвостового стебла у самок. Хвостовий плавець субсічений. Грудний плавець довгий, округлий, з 13–15 променями. Черевий плавець довгий, мінімально досягає початку анального плавника і довший у більшості екземплярів. Промінь черевного плавця злегка виражений і ниткоподібний у всіх самців і більшості самок; черевний промінь у деяких самок нениткоподібний. Прикріплення тазового плавця навпроти спинного плавника 5 або 6 у більшості зразків; навпроти спинного плавника 4 в одному екземплярі.

Голова довга, типової глибини для Labeotropheus. Профіль голови від помірно до сильно вигнутого з трохи виступаючою мордою. Морда довга, але вузька з невеликою подушечкою. Щока з 3–4 рядами луски. Підочноямкових пор 9, серед них 22–46 невромастів. Ротові щелепи довгі і вузькі. Ротові зуби тристулкові і щільно розташовані як на верхній, так і на нижній щелепах; На латеральній частині лівої верхньої щелепи 4–10 трикуспідальних зубів. Зяброві граблі міцні, трикутні та широко розставлені; На першій зябровій дузі 6–11 церотожаберних і 1–3 епібранхіальних зябрових граблів. Усі зразки з 1 граблями між церато- та епібранхіальними граблями.

Самці

Основне забарвлення головки, кришки, бока та хвостового стебла сіре. Бока у деяких особин пролиті блідо-блакитним кольором; У деяких особин видно 11 темніших смуг, що простягаються вздовж бока та плодоніжки. Луска від черевної частини черевця до бічної лінії, між кришечкою та хвостовою ніжкою, з помаранчевими плямами біля місця вставки луски. Оперкулярна язичка чорна, у деяких особин перекрита синім металом. Спинний плавник сірий у більшості особин, блідо-блакитний у самців з блідо-блакитними боками; спинний плавець з помаранчевими кінчиками і тонким помаранчевим заднім краєм у всіх особин. Хвостовий плавець сірий з помаранчевим заднім краєм. Анальний плавник переважно сірий з помаранчевим пігментом на шипуватій частині; променева частина з жовтими кінчиками та заднім краєм, присутні 2–4 оранжево-жовті яєчні плями. Черевий плавник помаранчевий з білим переднім краєм.

Самиці

Голова, тіло та хвостове стебло рівномірно світло-сірі, з 11 слабкими темними смугами, що простягаються через боки та хвостове стебло; деякі особини наповнені слабким металевим зеленим кольором. Луска на боці та хвостовому стеблі з дрібними помаранчевими плямами біля вставки луски. Оперкулярна вкладка чорна. Горло і гілочки білі. Спинний плавник білий з помаранчевими кінчиками; деякі зразки з помаранчевим заднім краєм. Хвостовий плавець коричнево-сірий, деякі екземпляри з помаранчевим заднім краєм. Променева частина анального плавника блідо-коричнево-сіра з 1–2 жовтими яєчними плямами; остиста частина біла. Черевний плавник блідо-помаранчевий, з яскраво-білим переднім краєм.