Copadichromis likomae

Назва виду вказує на місце проживання даного виду, що знаходиться у водах біля великого острова Лікома.

Самець Copadichromis likomae Самиця Copadichromis likomae

Типовими екземплярами (голотипом) для наукового опису виду були особини, виловлені біля острова Лікома. В даний час відомо кілька географічних варіантів (рас) цього виду, але видимих ​​колірних відмінностей усі відомі геоваріанти не мають. Є лише габаритні відмінності в деяких популяцій, у яких самці більші за початковий вид. Щоправда, варто відзначити, що кількість плям у різних популяцій може бути різною – від одного до трьох (за деякими джерелами всі популяції мають лише дві плями). Належить до категорії “плямиста Утака”, тобто. самки, неактивні самці та молодь мають плями-супри на боках корпусу.

Ареал

Представники цього виду цихлід зустрічаються у східній частині озера Малаві (держава Мозамбік) у водах біля великого острова Лікома. Географічні варіанти (раси) цього виду поширені у багатьох районах озера.

Віддає перевагу піщаним ділянкам перехідних зон, в яких самці будують не “печерні” кратери, а піщані кратери, розташовані далеко від скель. Техніка, яка використовується самцем при будівництві нерестовища, і сама технологія його створення відрізняються від більшості “піщаних будівельників” родів Copadichromis і Nyassachromis, які будують піщану лійку-кратер, переміщаючи пісок від центру до кромки насипу. Самці С. likomae створюють таку лійку по-іншому: пісок збирають ротом за межами нерестової ділянки та викидають прямо на край насипу, поступово збільшуючи його висоту та створюючи необхідний діаметр окружності. У підсумку створюється піщана арена у вигляді кратера діаметром 70-80 сантиметрів (і більше) і висотою – 15-20 сантиметрів (і більше). Самки, які віднерестилися, групуються у великі зграї далеко від скель і випускають молодь на мілководді поблизу рослин або між камінням, де молодь також формується в зграї і є легкою здобиччю для хижаків. Як більшість цихлід групи “Утака”, що мають безперервний нерестовий цикл, самки цього виду, які ще не брали участь у нересті, постійно дефілюють над територією самців, які готуються до нересту (за деякими джерелами, нерести відбуваються сезонно, а їхній пік припадає на період з травня по вересень).

Цихліди різних географічних варіантів цього виду демонструють широку варіабельність щодо кількості плям на корпусі – від однієї до трьох. За іншими джерелами цей вид характеризується тільки двома плямами на боках корпусу, причому перша пляма (супра-пекторал) крупніша та виразніша за другу пляму (супра-каудал), розташовану на основі хвостового плавця. На анальному плавці самців у нерестовому вбранні видно виразні плями-релізери, розташовані по периметру нижньої кромки. За кількістю латеральних плям на корпусі (=2) C. likomae схожий на C. quadrimaculatus, але останній має більш подовжений і вищий корпус.

Місцеві жителі використовують цихлід виду C. likomae як їжу, засмажуючи їх у режимі гриля на відкритому вогні. М’ясо цих копадихромів високо оцінюють за смаковими якостями, і місцеві аборигени іменують цих цихлід як “Mkazi Njeru”, що в дослівному перекладі означає “хороша жінка” або “турботлива жінка”.