Tanganicodus irsacae

Tangicodus irsacaeМонотиповий рід Tanganicodus (Poll, 1950) до якого належить один вид Tanganicodus irsacae, що є ендеміком оз. Танганьїка, зустрічається біля берегів Бурунді та Демократичної Республіки Конго.

Рід був названий за ареалом поширення, науковий видовий епітет відноситься до бельгійського науково-дослідного інституту ((Institut pour la recherche scientifique en Afrique centrale).

 • Tanganicodus irsacae (Poll, 1950)
  • Tanganicodus irsacae (Ikola)
  • Tanganicodus irsacae (Kigoma)
  • Tanganicodus irsacae (Makobola)
  • Tanganicodus irsacae (Moba)
  • Tanganicodus irsacae (Nyanza Lac)

Опис

Tanganicodus irsacae виростає в довжину до 7 см, самки залишаються трохи меншими. Тіло подовжене, дещо сплюснуте з боків і не дуже високе. Голова загострена, рот нижній. Кожна щелепа має довгі зуби з червоними кінцями («пінцети»). Розширені грудні плавці підходять для опори на землю. Спинний плавець дуже довгий і загострений на кінці з м’якими променями. Черевні та анальний плавники також звужуються до кінця. Плавальний міхур короткий. Основний колір Tanganicodeus irsacae від оливково-зеленого до бежево-коричневого. Боки тулуба мають 7-8 вертикальних світлих смуг, які у верхній половині тулуба переходять у світло-блакитні плями. Голова та спинний плавник також мають візерунок із світло-блакитними або зеленуватими плямами. Нижня сторона голови білувата. Спинний плавник і хвостовий плавник покриті помаранчевим кольором зверху, решта плавників здебільшого буруваті і темно облямовані.

Tanganicodus irsacae живе біля дна вздовж берега озера Танганьїка і рухається ривковим, «стрибкоподібним» плаванням. У стані спокою, як і інші представники бичкових цихлід (Eretmodini), спирається на землю грудними плавниками. Харчується дрібними істотами, особливо ракоподібними та личинками комах, яких довгими передніми зубами може клювати з землі та з водоростей, що ростуть на каменях.

Розмноження

Ціхліди моногамні і нерестяться на плоскій поверхні каменю або на піщаному дні. Потім самка бере більше 20 яєць в рот протягом 12-14 днів. Потім догляд за ротовим розплодомдо самця, який носить ікру в роті ще 7-10 днів. Після того як молоді риби вилупляться, їх випускають з рота, доглядають за ними в ямах на дні озера і не забирають назад до рота.

Середня тривалість життя становить близько 3-5 років.