Cheilochromis euchilus

Монотиповий рід Cheilochromis (Eccles & Trewavas, 1989) до якого входить лише Cheilochromis euchilus (Trewavas, 1935)

Представники цього виду цихлід зустрічаються у багатьох регіонах озера Малаві.

Самець Chilotilapia euchilus Самиця Chilotilapia euchilus

Cheilochromis euchilus “green”
Самець Chilotilapia euchilus 'green'

Вважають за краще перехідні зони, частіше піщані області цих зон. Мешкають на мілководді на глибинах не нижче 8 метрів. Дуже ефектна цихліда з вивернутими, наче розпухлими губами. Самці – блакитно-сталеві, самки мають дві горизонтальні смуги у верхній половині тіла, забарвлення корпусу самок – сріблясто-жовте. Можливо, є нащадками іншого предка, на відміну від піщаних товстогубих цихлід з діагональною смугою.

Живляться безхребетними, що живуть, в основному, в піщаному ґрунті і в нерівностях (отворах) скель, рідше харчуються безхребетними, що живуть у ущелинах скель. Спочатку довго і ретельно вивчають можливу здобич, потім блискавично “вистрілюють” свої товсті губи, запечатуючи отвір скельного субстрату, і висмоктують здобич, створюючи вакуум (розрядження) усередині ротової порожнини (“вдих”, тобто розширення ротової порожнини при закритих зябрових кришках). Цей метод можна сміливо назвати “вакуумним відсмоктуванням”. Товсті, м’ясисті губи в цей момент виконують роль пневмо-гідравлічного замку (герметизатора).

Утримання

При акваріумному утриманні вивернуті і м’ясисті губи втрачають свої форми та розміри, хоча й не зникають повністю, що пояснюється відсутністю кормової спеціалізації, властивої природним особам, та пристосовністю до нових умов життя. Мінімальне співвідношення особин одного виду в групі для успішного розведення – 2 самці + 3-4 самки, оптимальне співвідношення – 3 самці + 5-7 самок.

Синоніми

  • Haplochromis euchilus
  • Chilotilapia euchilus
  • Cheilotilapia euchilus
  • Pseudohaplochromis euchilus
  • Cheilochromis euchilus

Комерційна назва

  • Haplochromis euchilus