Protomelas spilonotus

Protomelas spilonotus (Trewavas, 1935) — вид з роду Protomelas ендемічний для озера Малаві (Malawi), де він віддає перевагу місцевостям із чистим кам’янистим субстратом.

Цей вид може досягати в довжину 16,7 см TL.

Ґеоварієти

Віддають перевагу відкритим водам поблизу скельних біотопів, вільних від осадових відкладень, де мешкають на глибинах від 1 до 3 метрів, рідше зустрічаються на глибинах понад 5 метрів. Люблять триматися в місцях, де скелі мають стрімкі схили. Найменш агресивний, ніж інші представники роду Protomelas. Готові до нересту самці захищають свої нерестові угіддя, розташовані в печерах або під нависаючими скелями, куди вони приходять тільки для нересту, більшу частину часу все ж таки проводячи у відкритих водах. Часто спостерігаються групи активних самців у шлюбному вбранні.

Після випуску молоді з рота самки продовжують опікуватися їх протягом певного часу. Потилична частина голови самців Protomelas spilonotus забарвлена в жовтий колір, в одного з географічних варіантів ця ж частина голови забарвлена в білувато-блакитний колір.

Для пошук їжі можуть формуватися в невеликі групи, які дифілюють у відкритій воді за кілька метрів від скельних брил. Кормові угіддя знаходяться у верхніх 5-ти метрах відкритих вод, а нерестові угіддя – у печерах скельного субстрату.

Утримання

Акваріум, принаймні, ємністю білье 500 л з достатньою кількістю великих каменів і печер.
Піщане дно, pH 7,5-8,5, температура близько 25°C.

Рибок слід тримати в гаремі – 1+5 або 1+6. Потрібні численні скельні прикраси з печерами, тунелями та проходами. Самці в період нересту дуже агресивні по відношенню один до одного.

Розмноження

Нерест в акваріумах відбувається регулярно. Самка відкладає ікру порціями, які самець відразу ж запліднює. Потім самка відразу бере ікру в рот (приблизно 25-50 яєць) і висиджує їх близько 21-28 днів (тривалість часу залежить від багатьох факторів, включаючи температуру води). Після звільнення виводок його можна годувати навіть, наприклад, добре подрібненим сухим кормом, але бажано артемією.