Protomelas sp. “hertae”

В даний час умовно класифікований в самостійний вид, щоправда, не отримав наукової назви. Має кілька географічних варіантів (рас), забарвлення самців та самок яких має незначну географічну варіабільність.

Ad Konings вважає, що ця риба є більш давнім видом, який колись мав ширше поширення, ніж зараз.

Ґеоварієти

  • Protomelas sp. “hertae” (Maleri Island)
  • Protomelas sp. “hertae” (Nakantenga Island)

Ареал

Зустрічається у східній частині озера Малаві (держава Мозамбік) у водах біля великого острова Лікома, а також у південній частині озера (держава Малаві) у водах біля островів Західний Тумбі, Малері (Maleri) та Накантенгу (Nakantenga).

Надають перевагу скельним біотопам, а також ділянкам між скелями в перехідних зонах. Глибина проживання від 5 до 15 метрів.

Протягом нерестового сезону, а цей сезон може тривати цілий рік, самці займають великі печери між скелями, а також, прилеглі до них, піщані лощини, які активно захищають, в основному, від посягань одновидових самців. Піщана лощина перед входом до печери і є безпосереднім місцем нересту, куди зазиваються самки.

Самки виношують ікру в роті протягом 3-х тижнів, а потім ще 3 тижні опікуються випущеною молоддю, яка при найменшій небезпеці знаходить притулок у ротовій порожнині “матері”.

Опис

Розмір самців – 18-20 см, самиць – 14-15 см.

Ці цихліди мають м’які, потовщені губи, які поглинають (абсорбують) удар від зіткнення зі скальним субстратом при “запечатуванні” його нерівностей (шорсткостей), виконуючи роль як амортизатора, і герметизатора.

Найбільш близьким родичем Protomelas sp. “hertae” є Protomelas ornatus, з яким його раніше часто плутали. Базовий малюнок “хертая” не виразний, але його горизонтальні елементи виразніші, ніж у “орнатів”. Та й опуклість губ у “хертая” не така помітна, як у “орнатув”.

Синоніми

  • Eclectochtomes herta

Комеерційні назви

  • Haplochromis Herta
  • Protomelas Lobochilus
  • Protomelas Herta Nakatenga