Symphysodon discus

Звичайний дискус (лат. Symphysodon discus) — один з видів дискусів.

Ареал

Живе в тропічних річках Південної Америки: в акваторії басейну Амазонки, обмеженої пониззю річок Ріу-Негру, Тромбетас, Абакашіс та деяких інших приток річки Мадейра, басейнами річок Ньямунда та Уатума. Інтродукований у США та на Філіппінських островах.

Опис

Довжина тіла досягає 14 см, маса – 168 г. Форма тіла дископодібна, тіло округле і сильно стиснуте з боків. Статевий диморфізм відсутній.

Підвиди та варієти

  • Symphysodon discus discus Heckel 1840 — дискус Хекеля
  • Symphysodon discus willischwartzi Burgess, 1981

Прісноводний бентопелагічний вигляд, що живе у водах з температурою +26…+30 °С та pH = 4,2 — 6,2. Живе переважно у чистих і спокійних водах, плаває повільно.

Утримання

Харчується хробаками, ракоподібними, комахами та рослинністю.

Розмноження

Звичайний дискус має складну репродуктивну поведінку, що включає конкуренцію за територію та партнерів, догляд та турботу про потомство. Самці створюють гніздові території, використовуючи водні рослини з широким листям, яке приваблює самок. Самці, що більш агресивно захищають свої території, отримують пріоритет у догляді за самками. Залицяння дає можливість вибору партнера, а також виконує кілька інших взаємно сумісних функцій, таких як орієнтація на місце нересту та синхронізація дій у разі нересту таким чином, що гамети вивільняються одночасно. Самки відкладають кілька сотень ікринок на каміння чи рослини. Обидва батьки захищають ікринки та личинок. Личинки протягом перших кількох днів життя харчуються слизом, що рясно виділяється на боках тіла та плавцях батьків. Цей слиз має гранульовану структуру. Гістологічні дослідження показали, що вона секретується численними великими слизовими оболонками в епідермісі гіпертрофованої шкіри дорослих риб.

Личинки харчуються секретом на тілі обох батьків по черзі. Коли слиз однією з батьків закінчується, він підпливає до іншого, стає паралельно щодо нього і свого роду струшується. Цим рухом він «струшує» із себе молодь, яка після цього переміщається до іншого батька/матері, на якому багато слизу.