Tropheus brichardi

Tropheus brichardi Nelissen and Thys van den Audenaerde, 1975 – кавовий, шоколадний трофеус Брішара, вид цихлід роду Tropheus Boulenger, 1898.

Вид названо на честь бельгійського експортера цихлід П’єра Брішара.

Біотоп

Надають перевагу скельним біотопам, вільним від осадових відкладень на глибинах від 3 до 5 метрів (іноді 10 метрів і глибше). Мешкають також у перехідних зонах, де скелі вкриті шаром осадових відкладень. Іноді живуть спільно з представниками видової групи T. sp. “black”.

Внутрішньовидова агресивність у представників цієї видової групи виражена набагато сильніше, ніж у представників інших видових груп.

 • Tropheus brichardi (Benga, Congo)
 • Tropheus brichardi (Bulu Point) – повністю каштановий, іноді з 1 або 2 жовтуватими смугами, зустрічаються у водах біля мису Булу, розташованого на схід від острова Карілані
  Самець Tropheus brichardi 'Bulu Point'
 • Tropheus brichardi (Canary Cheek) = Tropheus brichardi (Kabimba) – зустрічаються у водах уздовж берегової смуги завдовжки близько 10 км між дельтою річки Музимо і затокою Кабімба
  Самець Tropheus brichardi 'Canary Cheek' Самиця Tropheus brichardi 'Canary Cheek'
 • Tropheus brichardi (Cape Caramba, Congo)
 • Tropheus brichardi (Cape Mpimbwe, Tanzania)
 • Tropheus brichardi (Cape Tembwe, Congo)
 • Tropheus brichardi (Halembe) — зустрічаються у водах на південь від населеного пункту Халембе (держава Танзанія), повністю каштановий
  Самець Tropheus brichardi 'Halembe' Самиця Tropheus brichardi 'Halembe'
 • Tropheus brichardi (Isonga) – зустрічаються у водах біля населеного пункту Ізонга, розташованого на схід від населеного пункту і мису Зібвеза (Кібвеза)
  Самець Tropheus brichardi 'Isonga' Самиця Tropheus brichardi 'Isonga'
 • Tropheus brichardi (Kabimba, Congo) — ‘Canary Cheek’ — в 2 км від Кабімба;
  чорне тіло з декількома жовтими смугами за зябровими кришками; жовті плями на щоках, на оперкулумі й за очима
 • Tropheus brichardi (Kalemie, Congo) = T. sp. (Kaniosha), T. sp. (Kioshi) — тіло сірувате, зовні схожий на расу T. sp. (Kavala), зустрічаються у водах біля населеного пункту Калеміє, розташованого в дельті річки Лукуга, і простягається аж до мису Бвана
  Самець Tropheus brichardi 'Kalemie'
 • Tropheus brichardi (Kambwebwe, Congo) — від Рутуку (Rutuku) до Моба (Moba)
  каштанове тіло з легкими жовтуватими плямами на голові
 • Tropheus brichardi (Kapemba, Tanzania) – каштанове тіло з зеленкуватими вертикальними перекладинами
 • Tropheus brichardi (Karago) — Gold Tropheus, Tropheus sp. (Lugufu) – між дельтами (гирлами) річок Малагаразі та Лугуфу, можливо є колірним варієтетом (морфою) геоваріанту T. sp. (Malagarasi)
  Самець Tropheus brichardi 'Karago' Самиця Tropheus brichardi 'Karago'
 • Tropheus brichardi (Karilani Island) = T. brichardi (Karilani) Yellow- тіло каштанове з жовтими смугами; плавці жовті, у водах між населеним пунктом Халембе й островом Карілані. Область поширення цього виду простягається на відстань 40 кілометрів уздовж узбережжя. Визначною пам’яткою узбережжя цих місць є красиві гори Кунгве
  Самець Tropheus brichardi 'Karilani' Самиця Tropheus brichardi 'Karilani'
 • Tropheus brichardi (Karilani Island) gold fin
 • Tropheus brichardi (Katonga) = “Yellow Belly”, цілком можливо, що цей вид є колірним варієтетом (морфою) географічного варіанту (раси) T. brichardi (Ujiji), у водах між населеними пунктами Кігома та Уджіджі (держава Танзанія). За кілька кілометрів на південь від Уджиджі знаходяться гирла кількох невеликих річок, що утворюють велику заболочену зону, яка обмежує подальше поширення цього виду.
  Самець Tropheus brichardi 'Katonga' Самиця Tropheus brichardi 'Katonga'
 • Tropheus brichardi (Kavala Islands) – на тілі вертикальні смуги; плавці жовті, у водах між островом Кавала, що лежить на кордоні затоки Кабімба, і мисом Бвана Денге, розташованого за кілька кілометрів на північ від дельти річки Лукуга (держава Конго)
  Самець Tropheus brichardi 'Kavala' Самиця Tropheus brichardi 'Kavala'
 • Tropheus brichardi (Kigoma, Tanzania) — ‘Striped Moorii’, ‘Tiger Moorii’, зелено-каштанове тіло з жовтими плямами на спинному плавці
  Самець Tropheus brichardi 'Kigoma' Самиця Tropheus brichardi 'Kigoma'
 • Tropheus brichardi (Kipampa) — кольоровий варієт (морфа) T. brichardi (Kavala)
  Самиця Tropheus brichardi 'Kipampa'
 • Tropheus brichardi (Kipili, Tanzania) — “Kipili Moorii”, “Yellow Zebra Moorii”, каштанове тіло зі смугами; яскраво-жовте у самиць; мальки каштанові з помаранчевими смугами; верх очей блакитний
  Самець Tropheus brichardi 'Kipili' Самиця Tropheus brichardi 'Kipili'
 • Tropheus brichardi (Kipili) albino – за твердженнями тих, хто займається виловом цихлід в озері, ця альбіносна форма є природною
  Самець Tropheus brichardi 'Kipili' albino Самиця Tropheus brichardi 'Kipili' albino
 • Tropheus brichardi (Korongwe Bay, Tanzania) — brichardi Yellow Cheek
 • Tropheus brichardi (Malagarasi), T. sp. (Malagarasi) — можливо є колірним варієтетом (морфою) геоваріанту T. sp. (Karago)
  Самець Tropheus brichardi 'Malagarasi' Самиця Tropheus brichardi 'Malagarasi'
 • Tropheus brichardi (Mikonga, Congo)
  Самець Tropheus brichardi 'Mikonga'
 • Tropheus brichardi (Mkinga)
  Самець Tropheus brichardi 'Mkinga' Самиця Tropheus brichardi 'Mkinga'
 • Tropheus brichardi (Mpimbwe, Tanzania) — Msalaba, Kabwe Variant – за умовною класифікацією цей вид виділено в самостійний вид, що не належить до видової групи Tropheus brichardi, але утворює невелику видову групу Tropheus sp. “mpimbwe”
  Самець Tropheus brichardi 'Mpimbwe' Самиця Tropheus brichardi 'Mpimbwe'
 • Tropheus brichardi (Mtosi, Tanzania) – каштанове тіло й жовті смуги, вперше виловлений в озері в 1994 році і після цього імпортувався в Європу вкрай рідко і тільки в одиничних екземплярах
  Самець Tropheus brichardi 'Mtosi'
 • Tropheus brichardi (Msabwa Rocks)
  Tropheus Brichardi Msabwa Rocks
 • Tropheus brichardi (Mvuna Island, Tanzania)
  Самець Tropheus brichardi 'Mvuna'
 • Tropheus brichardi (Namansi, Tanzania) — “Fiery Fry”, від Намансі до Кісамбала (Kisambala), Танзанія
  Самець Tropheus brichardi 'Namansi' Самиця Tropheus brichardi 'Namansi'
 • Tropheus brichardi (Nkondwe Island, Tanzania)
 • Tropheus brichardi (Nyanza Lac, Burundi) — Chocolate Moorii, Saddle Moori — в 10 км від Н’янза-Лак, Бурунді
  Самець Tropheus brichardi 'Nyanza Lac'
 • Tropheus brichardi (Tembwe)
  Самець Tropheus brichardi 'Tembwe'
 • Tropheus brichardi (Ubwari Green) — в східній частині півострова Убварі, Конго;
 • Tropheus brichardi (Ujiji, Tanzania) — відомий один колірний варієтет (морфа) цього геоваріанта – T. sp. (Katonga) з більш контрастними темними смугами і з більш насиченими жовтими зонами в ділянці спини і черева.
  Самець Tropheus brichardi 'Ujiji' Самиця Tropheus brichardi 'Ujiji'
 • Tropheus brichardi (Ulwile, Tanzania) – “Ulwile Moorii”, “Tropheus Kipili”, “Tropheus Masora”; Kigoma, Tanzania; відома ще одна колірна варіація (морфа) цього варіанта – із зеленими спинним і анальним плавниками і з зеленувато-жовтими смугами (Mkinga)
  Самець Tropheus brichardi 'Ulwile' Самиця Tropheus brichardi 'Ulwile'
 • Tropheus brichardi (Uvira, Congo)
 • Tropheus brichardi (Yungu, Congo) – перші екземпляри цього геоваріанта імпортувалися в Європу в 1995 році. Нині відомий тільки один колірний варієтет (морфа) цього геоваріанта, який має майже чорне забарвлення корпусу і плавників, про що свідчить і сама комерційна назва – “Anthrazit” (антрацит – сорт чорного вугілля). “Антрацити” відомі в Європі з 1986 року (вперше виловлені в озері в 1984 році)
  Самець Tropheus brichardi 'Yungu'
 • Tropheus brichardi Zaire I (Congo, Congo) — Anthracite Moorii

Опис

Першою ознакою, що відрізняє представників цього виду від інших трофеусів, є наявність в анальному плавнику 6-ти “шипів” – жорстких променів (дуже рідко 5 або 7).

Друга відмітна ознака – наявність у дорослих самців від 2-х до 4-х чітко виражених смуг жовтого кольору в передній частині корпусу, у той час як у самок є до 8-ми смуг жовтого і біло-жовтого кольору, але в міру віддалення до хвоста виражених не так виразно, що також вказує на більш-менш виражений сексуальний дихроматизм (двокольоровість статей).

Кількість твердих променів у дорсальному (спинному) плавнику – завжди не менше 20-ти. Ірис очей забарвлений у блакитний колір. На анальному плавнику розташовуються слабо розвинені плями-релізери.

Харчуються, в основному, різними водоростями, що ростуть на поверхнях скель і в скельних обростаннях. На відміну від інших видів трофеусів можуть вживати в їжу пухкий матеріал обростань, що містить невелику кількість осадових відкладень, як представники роду Petrochromis.

Мають двовершинні зовнішні зуби конічної форми, що тісно стоять разом і утворюють щільно зімкнуті щелепи, що дає змогу “обрізати” або “стригти” водоростеві грядки. Техніка “відкушування” водоростей набагато краща, ніж у інших трофеусів, що дає їм змогу харчуватися спільно з представниками роду Petrochromis, витримуючи при цьому серйозну конкуренцію. Для пошуків їжі можуть утворювати великі зграї. Територіальні і можуть займати кормові угіддя до 2-х метрів у поперечнику.

Розмір самців: 12-13 см, самиць – 10-11 см.

Утримання

Щоб уникнути гібридизації, не бажано спільне утримання цих трофеусів з представниками своєї видової групи, при спільному утриманні з представниками видового комплексу Tropheus moorii гібридизація малоймовірна, але можлива. Можуть утримуватися з будь-якими видами малавійських і танганьїкських цихлід, навіть із територіальними, але схожими за кормовим спектром і габаритами. Краще зграйне утримання (10-20 особин) цих трофеусів в акваріумах досить великого об’єму з мінімумом (або відсутністю взагалі) декоративних елементів (каміння тощо), тому що інакше неминучі сутички, а іноді і летальні випадки, але найчастіше окремі особини перебуватимуть у пригніченому, пригніченому стані, який нерідко трактують, як шлунково-кишкове захворювання, хоча насправді – це результат безуспішної боротьби за існування.

Для успішного утримання і розведення трофеусів необхідно вирішити головне завдання – правильне годування цих цих риб в умовах замкнутої прісноводної системи, а воно полягає в такому: основний корм – морожений циклоп (! ), допоміжний (підгодівля) – пластівці (50% “Tetra-Rubin” + 50% “Tetra-Phyl” або “Sera-Flora”), пластівці, які містять спіруліну, та гранули (останні, попередньо замочені у воді), листя салату, шпинату, молодої кропиви і кульбаби, як у свіжому, так і в замороженому і в висушеному вигляді. Допоміжні корми повинні застосовуватися в розумних кількостях, що виключають перегодовування, і повинні обов’язково чергуватися з основним кормом, що полегшує травний процес. Режим годування – малими дозами, 3-4 рази на день. З метою запобігання шлунковим захворюванням необхідно не рідше ніж 1 раз на 1-2 місяці проводити профілактичну годівлю з використанням лікувальних препаратів або внесення лікувальних препаратів в акваріумну воду в профілактичних дозах.

Синоніми

 • T. sp. ‘Kabimba’ (Linie 3, Population 3.3) – за класифікацією Петера Шупке =  T. brichardi (Kabimba)
 • T. sp. ‘Halembe’ (Linie 5, Population 5.11) – за класифікацією Петера Шупке = T. brichardi (Halembe)
 • T. sp. ‘Suedost’ (Linie 5, Population 5.8) – за класифікацією Петера Шупке = T. brichardi (Isonga)
 • T. sp. ‘Kalemie’ (Linie 3, Population 3.6) – за класифікацією Петера Шупке = T. brichardi (Kalemie)
 • T. sp. ‘Karago’ (Linie 5, Population 5.10) – за класифікацією Петера Шупке = T. brichardi (Karago)
 • T. sp. ‘Karilani’ (Linie 3, Population 3.9) – за класифікацією Петера Шупке = T. brichardi (Karilani)
 • T. sp. ‘Katonga’ (Linie 3, Population 3.12) – за класифікацією Петера Шупке = T. brichardi (Katonga)
 • T. sp. ‘Kavala’ (Linie 3, Population 3.4) – за класифікацією Петера Шупке = T. brichardi (Kavala)
 • T. sp. ‘Kigoma I’ (Linie 3, Population 3.13) – за класифікацією Петера Шупке = T. brichardi (Kigoma)
 • T. sp. ‘Kipili’ (Linie 9, Population 9.3) – за класифікацією Петера Шупке = T. brichardi (Kipili)
 • T. sp. ‘Malagarasi’ (Linie 3, Population 3.10) – за класифікацією Петера Шупке = T. brichardi (Malagarasi)
 • T. sp. ‘Mtoto’ (Linie 3, Population 3.8) – за класифікацією Петера Шупке = T. brichardi (Mikonga)
 • T. sp. ‘Mpimbwe’ (Linie 9, Population 9.6) – за класифікацією Петера Шупке = T. brichardi (Mpimbwe)
 • T. sp. ‘Korongwe’ (Linie 9, Population 9.5) – за класифікацією Петера Шупке = T. sp. “mpimbwe” (Korongwe)
 • T. sp. ‘Mtosi I’ (Linie 9, Population 9.1) – за класифікацією Петера Шупке = T. brichardi (Mtosi)
 • T. sp. ‘Namansi II’ (Linie 9, Population 9.0) – за класифікацією Петера Шупке = T. brichardi (Namansi)
 • T. sp. ‘Nyanza Lac’ (Linie 2, Population 2.1) – за класифікацією Петера Шупке = T. brichardi (Nyanza Lac)
 • T. sp. ‘Tembwe’ (Linie 3, Population 3.7) – за класифікацією Петера Шупке = T. brichardi (Tembwe)
 • T. sp. ‘Ujiji’ (Linie 3, Population 3.11) – за класифікацією Петера Шупке = T. brichardi (Ujiji)
 • T. sp. ‘Ulwile’ (Linie 9, Population 9.2) – за класифікацією Петера Шупке = T. brichardi (Ulwile)
 • T. sp. ‘Yungu’ (Linie 5, Population 5.6 и 5.7) – за класифікацією Петера Шупке = T. brichardi (Yungu)

Джерела