Nimbochromis linni

Назва роду Nimbochromis (Eccles & Trewavas, 1989) походить від латинських слів “nimbo”, “nimbosus”, “nimbus” (хмарний, бурхливий, покритий хмарами) і грецького слова “chroma” (колір), тобто, поєднання цих слів можна розглядати як “покритий кольоровими хмарами”. І насправді всі види, що входять у цей рід, покриті кольоровими плямами неправильної форми, які можуть асоціюватися з хмарами.

Вид названий на честь відомого шведського натураліста і натураліста, лікаря і ботаніка Карла Ліннея.

Ареал

Представники цього виду цихлід зустрічаються у багатьох місцях озера Малаві.

Віддають перевагу життю в скельних біотопах вільних від осадових відкладень. Іноді зустрічаються і в перехідних зонах, але, як правило, у скельних областях цих зон. Така прив’язка до скель цих рибоядних, вичікуючих хижаків викликана особливою технікою упіймання своїх потенційних жертв, що ховаються тільки в щілинах і ущелинах скель. Така мисливська поведінка властива лише виду Nimbochromis linni, більше ніхто з озерних хижаків таку техніку та технологію харчування не показує. Маскувальна забарвлення даного виду дозволяє йому залишатися практично непоміченим, зливаючись з оточенням скельного біотопу. Nimbochromis linni рухаються через біотоп дуже повільно і вишукують відповідне місце для “тихого” полювання. Як тільки потенційні жертви (молодь цилід) помічені всередині або поблизу щілини “мисливець” активізується, повільно знижуючись по глибині до місця полювання. Самці Nimbochromis linni в шлюбному вбранні спостерігаються майже протягом року, проте окремо взятий самець, як правило, активний протягом 1-2 місяців. Як правило, самці у шлюбний період утримуються від полювання та їжі. Іноді активні самці спостерігаються за захистом нерестових рив’єрів, хоча ці спостереження потребують підтвердження. Самки, що доглядають потомства, зустрічаються або в перехідних зонах або на відкритих піщаних ділянках дна, де їм і їх потомству легше відшукати їжу. За забарвленням вид Nimbochromis linni дуже схожий на вид Nimbochromis polystigma, але різко відрізняється від нього дуже характерною формою морди і рота, вигнутими донизу.

Харчуються переважно молоддю цихлід з групи “Мбуна“, причому тільки на ті види, які використовують певну манеру поведінки і ховаються від небезпеки в щілинах та невеликих ущелинах.

Рибоїдні хижаки типу, що підстерігає, з дуже цікавою технологією полювання. “Мисливець” укладає своє підборіддя на скелю, при цьому його вигнута донизу морда розташовується прямо на кромці скелі над щілиною, в якій ховається молодь. Уважно спостерігаючи, він може терпляче протягом досить тривалого часу займати цю позицію і чекати до тих пір, коли який-небудь малюк наважиться випливти з щілини на дистанцію його рота, що випинається, подовженого. У той час, як сам хижак залишається в горизонтальній позиції, його рот, що відкривається донизу, витягується і ротова, а точніше глоткова порожнина функціонує, як труба пилососа, яка висмоктує неуважну здобич з укриття.

Опис

Розмір самців: 25-30 см, самиць – 23-24 см.

Синоніми

  • Cyrtocara linni
  • Haplochromis linni