Benthochromis tricoti

Benthochromis_tricoti_05Benthochromis tricoti  знаходять в Бурунді (Демократична Республіка Конго), Танзанії й Замбії. Цей вид зустрічається вздовж усього узбережжя озера у скелястих районах на великих, до 50-150 метрів, глибинах і лише під час нересту їх можна зустріти на глибинах 25-65 метрів. Вид перебуває під загрозою втрати місць проживання.

Вид названий на честь пана Трікота, директора залізничної компанії в Альбертвіллі (нинішня назва – Калемія), який надавав велику допомогу та підтримку багатьом науковим експедиціям.

 • Benthochromis tricoti (Burundi) — мають більш світле забарвлення черевних плавців
  Самець Benthochromis tricoti 'Burundi' Самиця Benthochromis tricoti 'Burundi'
 • Benthochromis tricoti (Chituta)
  Самець Benthochromis tricoti 'Chituta'
 • Benthochromis tricoti (Gombe)
 • Benthochromis tricoti (Kambwimba) — черевні плавці більш темні
  Самець Benthochromis tricoti 'Kambwimba'
 • Benthochromis tricoti (Kantalamba)
 • Benthochromis tricoti (Karema) — мають чорні плями на верхній частині голови
 • Benthochromis tricoti (Kigoma) = Benthochromis tricoti (Burundi)
 • Benthochromis tricoti (Mabilibili)
 • Benthochromis tricoti (Makombe)
  Самець Benthochromis tricoti 'Makombe'
 • Benthochromis tricoti (Malasa) — практично відсутні горизонтальні смуги на корпусі
 • Benthochromis tricoti (Maswa)
  Самець Benthochromis tricoti 'Maswa'
 • Benthochromis tricoti (Mpimbwe)
  Самець Benthochromis tricoti 'Msalaba' Самиця Benthochromis tricoti 'Msalaba'
  Вид B. tricoti (Msalaba) в деяких джерелах розглядається як географічний варіант виду B. melanoides, так як у нього практично відсутні горизонтальні смуги на корпусі та нерестова поведінка дещо інша, але так це чи ні достеменно не відомо. Також у B. tricoti (Msalaba) м’якопроменева частина спинного плавця закруглена, у той час як у B. tricoti та B. melanoides ця частина має гостре закінчення. Перераховане ставить вид B. tricoti (Msalaba) в відокремлене положення, що може призвести до того, що з’явиться ще один вид бентохромів.
 • Benthochromis tricoti (Msalaba) = Benthochromis tricoti (Mpimbwe)
 • Benthochromis tricoto (Sambia) = Benthochromis tricoti (Chituta)
 • Benthochromis tricoti (Zambia) = Benthochromis tricoti (Chituta)

Опис

Самці досягають 16.5 см у довжину.

Відмітними ознаками цього виду є сильно витягнутий корпус, довжина якого в 3,7-4,2 рази перевищує висоту; верхньорозташований рот; великі очі; дрібна, ктеноїдна луска, найдовший ряд якої складається з 66-74 лусочок; спинний плавець складається з 17-19 жорстких та 11-12 м’яких променів, а анальний – з 3 жорстких та 9-11 м’яких променів. Мають яскраво виражені вторинні статеві відмінності – за забарвленням і витягнутістю плавників.

Утримання

Benthochromis_tricoti_Msalaba_01_AKВ їжу вживають ракоподібних і дрібний планктон.

В неволі повинні утримуватись лише в акваріумах об’ємом більше 350-400 л на групу риб (1-2 самці й 5-6 самиць) з великим простором для плавання. Піщаний ґрунт з групами невеликих каменів.

Сусідами по акваріуму можуть бути інші не агресивні цихліди оз. Танганьїка як то Xenotilapia та Altolamprologus. Завдяки своїм розмірам їх можна утримувати й з Cyphotilapia

Температура води 23°C-25°C, pH: 8,0-8,8, твердість висока.

Щотижнева підміна 1/2 об’єму води.

Розмноження

Benthochromis_tricoti_Chituta_01_AKВид є одним із найскладніших у розмноженні в неволі.

У природі має місце дуже рідкісна для танганьїкських цихлід нерестова поведінка: за один нерест самка може нереститися по черзі з декількома різними самцями, переходячи від одного гнізда до іншого, і виношує ікру, запліднену декількома самцями (“агамний” вид, тобто не створює подружніх пар з наступним опікуванням молоді; особини різної статі зустрічаються тільки для нересту та запліднення). Ікра дрібна, діаметром близько 2 мм, проте через 10 днів жовтковий мішечок, як правило, майже розсмоктується і ембріони на той час мають довжину 8 мм. У роті самки молодь перебуває досить довго (до 70 днів), при цьому без проблем харчуючись планктоном в “утробі” матері. Мальки, що випливли з рота, досягають довжини 4,5 см, але їх, як правило, небагато.

Для розмноження необхідний піщаний субстрат. Самиця відкладає ікру на невеликий випуклий або плоский камінь.

У природі для розмноження піднімаються на глибину близько 65 метрів.

Стимулом для розмноження є заміна великої кількости води (1/2 об’єму).

Самиця відкладає одну ікринку й самець відразуж її запліднює, самиця забирає цю ікринку й відкладає наступну. Таким чином відкладається близько 10-12 ікринок.

Через 10 днів у мальків розсмоктується жовтковий мішок, але самиця їх ще не випускає. Період виношування в цього виду, як відомо, дуже довгий.

Мальків можна вигодовувати щойновилупленою артемією або іншою високоякісною дрібною їжею.

Джерела