Maylandia estherae

Maylandia estherae (Konings, 1995) — червона зебра, зебра Естера Гранта, є ендеміком озера Малаві. Зокрема, цей вид прісноводних тропічних риб можна знайти вздовж східного узбережжя озера від рифу Чілуча біля Метангули до Нарунгу.

Maylandia estherae з базовим блакитним забарвленням самця і бежевим або коричневим забарвленням самки утворює досить численну видову групу Cobalt Zebra” (кобальтова зебра), яка у свою чергу відноситься до однієї з 3-х груп “великих зебр”.

 • Maylandia estherae B – Blue,
  самці синього або блакитного кольору з точним малюнком із поперечних смуг. Самки коричневі з темними поперечними смугами
 • Maylandia estherae BB – Blue+Blue
 • Maylandia estherae O – Orange,
  самці рожевого або білуватого, а самки яскраво-жовтогарячого або червоного кольору.
 • Maylandia estherae OB – Orange+Blue – Maylandia estherae ‘Minos Reef’ OB
  забарвлення самців і самок цієї плямистої морфи (“OB-Morphe”) дуже виразне і контрастне: основне забарвлення корпусу повторює забарвлення самок “червоно-червоної” (RR) та “червоно-блакитної” (RB) зебр, по тілу самців і самок хаотично розкидані чорні плями неправильної форми з частковим переходом плям на плавники, причому у самок, як правило, чорні плями виразніші, а в самця ніби розмиті. Плавники самців забарвлеені в блакитний колір, у особин обох статей на анальному плавнику є плями-релізери, але у самців вони більші і численніші
 • Maylandia estherae RB – Red+Blue – Maylandia estherae “blue red” (Minos Reef)
  cамці мають блакитне забарвлення корпусу та плавників, а самки забарвлені в оранжево-червоний колір. Відмінною ознакою самок даного варіету від самок червоно-червоної зебри” (RR) є темний або чорний ірис (обідок) очей. Молодь усіх варіантів з блакитним самцем і помаранчево-червоною самкою можна розрізнити за статтю вже в личинковій стадії: чоловічі особини мають темне (бежево-коричневе) забарвлення, а жіночі особини – рожеве і оранжеве забарвлення.
 • Maylandia estherae RR – Red+Red
 • Maylandia estherae (Chilucha Reef)
 • Maylandia estherae (Gome Rock)
 • Maylandia estherae (Meponda)
 • Maylandia estherae (Metangula)
 • Maylandia estherae (Metangula) var. ‘Orange’ (червона зебра)
 • Maylandia estherae (Minos Reef)
  Maylandia estherae (Minos Reef)
 • Maylandia estherae (Minos Reef) var. “Orange” (червона зебра)
  Maylandia estherae (Minos Reef) var. "Orange", male Maylandia estherae (Minos Reef) var. "Orange", female
 • Maylandia estherae (Nkhungu Point)
 • Maylandia estherae (Nkolongwe)
 • Maylandia sp. estherae “blue face”
 • Maylandia estherae “marmelat cat”

Опис

Представникам даної видової групи, напевно як нікому, властивий поліхроматизм у межах одного виду: блакитні, рожеві, і плямисті самці та бежеві, коричневі, блакитні, оранжево-червоні та плямисті самки.

На початку сімдесятих років у районі Metangula виловлювали для експорту помаранчевих самок та блакитних самців (RB-зебра). Повторний експорт RB-зебр припав на початок 90-х років. У природі також є і ОВ-самки M. estherae. Але точно не відомо, чи відловлювалися вони на експорт чи ні.

Тоді ж, на початку сімдесятих, поряд із нормально забарвленими блакитними самцями, експортувалися самці О-морфи, які трапляються лише у водах біля рифу Minos. Вони мають дуже яскраве біло-рожеве забарвлення, яке стає майже білим у момент збудження. Такі самці разом із червоними самками О-морфи відомі нам як «подвійна червона» (RR-зебра). Іноді від самців О-морфи в потомстві можуть бути помаранчево-червоні самці. Таке забарвлення самців у природі не спостерігалося, проте стверджувати, що їх немає, не можна, оскільки розрізнити таких самців серед тисяч помаранчево-червоних самок дуже важко. А ось мальків від нормально забарвленого блакитного самця та помаранчевої самки можна розрізнити за статтю відразу ж після появи їх з рота матері – самці бежево-коричневі, а самки помаранчеві. Щодо самців ОВ-морфи мармеладного забарвлення, то в природі вони зустрічаються вкрай рідко.

У 1994 Ед Коннінгс (Ad Konnings) відловив у Minos Reef (поряд з Meluluca) кілька різних «червоних зебр» для формального опису цих особин як M. estherae. Під час опису з’ясувалося, що блакитні самки (передбачалося, що нормально забарвлені самки M. estherae можуть бути блакитними) мають морфологічні відмінності в порівнянні з червоними та плямистими самками, тобто відносяться до різних видів. Було виявлено, що в досліджуваній популяції є два типи самців. В одних на м’якій частині спинного плавця розташовуються жовті плями, а будова рота широка, така ж, як у червоних самок. В інших плями помаранчеві і зовсім маленькі, розташовані по краю спинного плавця. Рот у цих самців вузький. Таким чином, виявилося, що у Minos Reef мешкає два різні види з майже ідентичними самцями: M. estherae та M. sp. “blue reef”. Самці “Blue Reef” залицяються лише до блакитних самок, тоді як самці M. estherae тільки до червоних та плямисто-помаранчевих. Цікавий ще той факт, що у Minos і Nkhungu Reef всі самки M. estherae мають або повністю червоне забарвлення, або оранжево-плямисте. В інших місцях проживання самки M. estherae в основному мають «нормальне» забарвлення (бежево-коричневе), і лише іноді червоне або плямисте.

Відсутність гібридизації між зовні схожими сусідніми видами цихлід озера Малаві, мабуть, пояснюється здатністю самок правильно розрізняти своїх самців. Навіть незначні відмінності у забарвленні самців різних видів допомагають самкам у виборі статевих партнерів, що гарантією генетичної чистоти видів. Приклад з M. estherae та M. sp. “blue reef” це підтверджує. З іншого боку, самки зазначених видів також можуть покладатися і на вибір самців, які, безперечно, можуть розрізнити своїх істинних самок. Крім того, при зближенні самка відчуває запах свого самця, що є остаточним сигналом для спарювання.

Вважалося, що крім Minos Reef і Nkhungu Reef, M. estherae мешкає у Chilucha Reef, а також на південному краю півострова Metangula. Але цілком можливо, що останнє місце не є природним середовищем проживання M. estherae. Це пов’язано з тим, що там свого часу розташовувалася станція з вилову та експорту малавійських цихлідів. У листопаді 1994 Ед Коннінгс виявив, що колір самок в цьому районі не узгоджується з кольором самок інших трьох відомих популяцій: деякі самки були помаранчевими, тоді як інші демонстрували яскраво червоне забарвлення, деякі навіть мали кілька чорних плям на тілі; також були й звичайні бежеві самки.

Між популяціями M. estherae, які мешкають у Meponda і Nkhungu Point простягається ділянка скелястого узбережжя завдовжки 55 км. M. estherae тут не зустрічаються, проте на цій ділянці живе інша морфологічно схожа зебра. Забарвлення у неї трохи відрізняється. Через те, що у самців нижня частина голови забарвлена в темно-синій колір, Ед Коннінгс назвав її Maylandia sp. “estherae blueface”” . Самки світло-коричневі, але зустрічаються як помаранчеві, і плямисті морфи. Ця популяція, можливо, є географічним варіантом виду M. estherae .

Утримання

Вода з рН 7,5-8,5, твердістю 150-200 мг/л і температурою 22-26 C.

Самці територіальні. Як і інших цихлід цього роду, їх найкраще тримати в гаремі з одним самцем на багато самок.

Це вид, який, як відомо, набагато частіше, ніж інші акваріумні рибки, «розставляє» на субстраті камінчики, дрібні рослини та інший акваріумний декор. Це означає, що утримувачі “червоних зебр” часто бачать, що ця риба повільно змінює бажану естетичність свого акваріума, щоб максимізувати її комфорт у акваріумі. Часто скасовувати розташування “червоної зебри” є безглуздим, оскільки вони з готовністю перевернуть все назад у те розташування, яке вони бажають. Часто “червона зебра” намагається максимально збільшити розмір обраного ними “дому”, створюючи яму в субстраті під накритим укриттям. Уміло користуючись ротом як інструментом, як і більшість цихлід, “червоні зебри” також збирають ротом гальку/каміння з метою “забудови” ділянок, які вони хочуть прикрити або підняти. Одним із таких прикладів є замурування другорядних входів до їхнього улюбленого “житла”, щоб зробити його більш приватним. Оскільки риби дуже активно “оновлюють” свої акваріуми ротом, власники повинні переконатися, що субстрат в акваріумах з “червоною зеброю” є гладким і якісним, щоб уникнути травм.

Переважаючим джерелом їжі для риби є водорості та інші рослини, коли вони перебувають у природному середовищі існування в озері Малаві, хоча акваріуми, безперечно, їдять типові корми для цихлід, деякі овочеві зелені та дрібну, ліофілізовану водну фауну як частування. Утримувач не повинен годувати їх живими кормами, інакше існує ризик здуття живота, що може виявитися фатальним. Їжа з високим вмістом білка, яка зазвичай продається для цихлід, непотрібна червоним зебрам, оскільки вони швидко виростають до свого відносно маленького дорослого розміру.