Pterophyllum

Pterophyllum Heckel, 1840 – скаля́рія (грец. Pterophyllum, від грец. pteron крило та грец. phyllon листок) — рід популярних прісноводних акваріумних рибок із родини цихлових. Походять скалярії з басейнів річок Амазонки, Оріноко та Есекібо, що знаходяться у Південній Америці.

Pterophyllum scalareТривалість життя цих рибок у акваріумах становить, в середньому, біля  десяти років. Хоча відомі випадки й удвоє більшої тривалості життя скалярій. Приблизно в віці 10-ти місяців у рибок настає статева зрілість і вони розбиваються на пари. Одною з особливостей цих рибок є моногамність — рибки утворюють пари на все життя. Бувають випадки, що скалярія гине, втративши свого партнера.

Фітофіли — ікру відкладають на листок рослини, також на камінь чи іншу подібну поверхню, яку перед тим чистять. Батьки охороняють ікру та ще деякий час мальків.

Походження

До цихлід належать не лише риби з торпедо-видним тілом, але й ніжні та дуже привабливі, що довгі роки були надто рідкими й дорогими, так як нелегко розмножувались у акваріумах. З двох привезених видів майже зовсім зник великий Pterophyllum scalare, тому що ні разу, навіть досвідченим акваріумістам не вдалось розмножити цих риб у акваріумі. Але залишився більш мілкий вид — Pterophyllum eimekei, який розмножувався легше. Вперше мальки були отримані в Європі лише на початку 20-х років минулого сторіччя. Й лише 20 років потому скалярій почали розводити в масових кількостях. Тепер мілкий вид не є рідкістю в акваріумі й розмножується легко. Його батьківщина — повільні річки, болота й водойми басейну центральної Амазонки (Південна Америка).

Характеристика

Довжина тіла до 15 см, а висота риб (із врахуванням плавців) може сягати без малого 30 см. Характерна форма тіла скалярій — тулуб тонкий, якщо дивитись спереду, та широкий, якщо дивитись збоку, з високими трикутними спинним та анальним плавцями — є нетиповою для інших цихлід. Черевні плавці нитковиді, довгі. Така будова дозволяє цим лякливим і обережним створінням лавірувати між рослин та вчасно ховатись від ворогів. У цьому їм допомагає й неяскраве, але дуже гарне забарвлення: на сріблястому фоні розташовані п’ять-сім вертикальних чорних смуг, що можуть ставати світлими або взагалі зникати в залежності від самопочуття риб або оточуючих умов.

У даний час виведена велика кількість порід та форм.

Самці більші за самок, лоб у них крутіший і ширший, а спинний плавець довший. У самки в районі генітального отвору є невеликий горбик і черевце дещо більш випукле.

Утримання

Скаляріям потрібен великий та глибокий (не менше 50 см висоти) акваріум. У акваріумі повинна бути густа рослинність, одначе необхідні вільні місця для плавання риб. Температура води повинна бути доволі високою, близько 26°, хоча риби без шкоди переносять зниження температури до 18°, але не надовго.

Годування

Подібно до своїх родичів – інших цихлід – скалярії харчуються, головним чином, живим кормом. Вони можуть дуже швидко рухатись, переслідуючи гупі або інших маленьких рибок, головастиків, різних комах або їх личинок. Вони також обгризають водорості и кусочки листя ніжних водних рослин. В акваріумах відносно невибагливі, харчуються штучними кормами, придатними для всіх акваріумних рибок. Краще за все вони ростуть при чередуванні кормів, що складаються з мальків риб та личинок комарів (мотиль, коретра й ін.).

Розмноження

Для розмноження необхідні більш висока температура (до 28—30°С) й обов’язково які-небудь широколисті рослини, наприклад криптокорини, ехінодоруси й т. п. Рибки очищують від піску, мулу, залишків корму вибраний ними лист і самка відкладає на нього по одній ікринці, розташовуючи їх рядами, а самець запліднює кожну з них у окремості. По закінченню нересту обидві рибки залишаються біля ікри та весь час обмахують її плавниками, щоб забезпечити приплив свіжої води. Мальків, що розвинулися в ікринках, самець і самка звільняють від яєчних оболонки і випльовують їх на листя. Тут мальки перший час висять на коротких нитках. Пізніше рибки-батьки переносять мальків в плоску ямку, вириту ними в піску, і тримають там протягом 4-5 днів. Після цього мальки роблять перші спроби самостійного плавання. Ще через два дні батьки виводять зграйку мальків на прогулянку. У цей час їм треба давати дрібний живий корм. Мальки дуже скоро переходять на відносно великий корм, як, наприклад, дрібні циклопи, так що з добуванням корму не буває занадто великих труднощів.

Деякі аматори вважають за краще переносити лист рослини з відкладеним на нього ікрою в яку-небудь банку з такою ж водою, але без ґрунту і рослин, розміщуючи його поблизу розпилювача повітря. З відкладених ікринок, яких буває до 600 штук, мальки виводяться, як правило, в кількості, що дорівнює половині або двом третинам числа ікринок.

Сумісність

Миролюбні зграйні  риби, але в період розмноження стають нетовариські. Можуть бути полохливими.

Види

Коментарі

 1. Так звана «чорна вода» (торфована вода, стічні води побутового й промслового походження, включаючи змиви від туалетів, продовольчі та промислові відходи й таке інше);
 2. Темне забарвлення водам деяких амазонських притоків надають гниючі рослини, звідки й назва «чорні (ріос-негрос)
 3. Питання: ”Як відрізнити підлітків звичайних скалярій від мальків альтумів?”’
  Відповідь:

  • У них різні пропорції тіла. Форма тіла в скалярій дещо витянута в довжину. В альтумів тіло майже ідеально кругле;
  • В альтумів плавці здаються масивними, вони створюють єедину композицію з тілом. У скалярій номінального забарвлення плавці здаються декоративним елементом. Це, звичайно, дуже суб’єктивний погляд;
  • В альтумів є відмінний момент у тіла – “сифілістиичний прочавлений ніс”, виїмка, що розташована під 45% вверх над оком. У скалярій подібний “дефект” екстер’єру зустрічається, але рідко – в основному, лінія голови доволі таки рівна;
  • Альтумів є багато географічних рас. Нажаль, далеко не всі з них виростають великими. Є ймовірність  “попасти” на маленьку расу.
 4. Кількість луски на боковій лінії:
  Pt. altum: 46-48шт (41-47),
  Pt. scalare: 30-39 (32-40)
  Pt. leopoldi: 27-29
 5. Промені на плавцях:
  Pt. altum: D=28-29, A=28-32;
  Pt. scalare: D=22-25, A=24-28.

Литература

 • Энциклопедия, “Аквариум: Рыбы, растения, оборудование”, издательство “АСТ”, 2002г, ISDN 5-17-012890-8n* Джина Сэндфорд, “Аквариум. Руководство по уходу”, издательство “АСТ, Астрель”, 2006г.. ISDN 5-17-038881-0, 5-271-14738-Х, 1-4053-0011-6
 • Е. Пыльцына, “Аквариум от А до Я”, издательство “Владис”, 2002г., ISDN 5-94194-127-7
 • С. В. Герд, “Аквариум в школе”, издательство ГУПИ Мин. Просв. РСФСР, 1953г
 • М. А. Пешков, “Комнатный аквариум”, издательство “Кайнар”, Алма-Ата, 1965г
 • М. Н. Ильин, “Аквариумное рыбоводство”, Изд. МГУ, Москва, 1968г
 • Мадди Харгров, Мик Харгров, “Аквариумы для “чайников”” (оригинал: “Freshwater Aquariums For Dummies”), ISDN 978-5-8459-1306-7,«Диалектика», М., 2-е изд., 2007г

Джерела