Altolamprologus compressiceps ‘Red fin’

Altolamprologus compressiceps “Red Fin”

Автор Данилов Руслан, фото Данилової Наталії.

Оригінальна назва:

Lamprologus compressiceps, типовой вид Lamprologus compressiceps був відкритий Буланже (Boulenger, 1898). У склад роду входить три види: Altolamprologus compressiceps, Altolamprologus calvus та Altolamprologus fasciatus.

Назва роду походить від слів “altum” (лат. – високий корпус) і Lamprologus.

Altolamprologus compressiceps Red Fin 01 Altolamprologus compressiceps Red Fin

Етимологія

Свою назву ця раса Altolamprologus compressiceps отримала за особливості забарвлення.

Ареал

Зустрічається в біотопах Замбії (Zambia) вздовж Crocodile isl. й Chituta.

Зовнішній вигляд

Грудні плавці, як і контури спинного, анального та самого хвоста мають червоний колір, відповідно, “Red Fin”- перекладається як “червоний плавець”.

Статеві відмінності

Самці досягають 16 см. Забарвлення самців більш яскраве.

Самки рідко ростуть до 10 см.

Самці від самичок відрізняються будовою генітальної папіли: у самців отвір меньший і прикритий виростом трикутної форми, а у самиць воно більше та має продовгувату трубчату форму.

Параметри води

Найчастіше дорослі особини зустрічаються на глибині більше 5 метрів, де вода не прогрівається вище 24-25°C, тому в акваріумі варто підтримувати саме цей температурний діапазон, ph 8,0-9,0, загальна твердість 10-20°. Аерація, регулярні підміни води не менше 10-20% на тиждень, але краще по 10% двічі на тиждень.

Харчування

Високе й дуже “вузьке” з боків тіло дозволяє добувати їжу та вирощувати нащадків у вузьких тріщинах і дрібних печерах. A. compressiceps споживає, головним чином, креветок та інших раковидих, а також харчується й мальками риб. Має типову поведінку при полюванні, як тілько вони бачать здобич, риби припиняють рух і нахиляють корпус тіла дещо вперед, готові до неймовірно швидкого ривка. Схожу поведінку альти демонструють і в акваріумі, при годуванні.

Утримання й розмноження

Я отримав дві пари цих чудових риб уже дорослими, величина самців 9-10 см, самиць 6-7 см. Риби були виловлені з природньої водойми статевозрілими. Нереститись вони починають у віці більше 1,5 роки.

Після довгого, чотирьох-годинного “переводу” в нову воду, випустив їх в аквариум 140х50х50 см, ph 8,5, загальна твердість 20, t 25 °C, заміна води 20-25% кажен тиждень. Риби відразу заховаль у щілину між фільтром та склом і так провели близько двох діб, корм не брали, лише зрідка висовували морди й штовхали одна-одну. На третій день почали ледве брати артемію, без апетиту але, все ж, їли.

Коли альти звикли до нових умов проживання та забарвились, я здивувався їхньому забарвленню й поведінці, бо раніше я дорослих особи не утримував. Самиці постійно загравали з самцями, вигинались і вібрували всіма плавцями, самці при цьому наливались фарбами й граційно … краще один раз побачити.

В акваріумі я розмістив декілька каменів і три рапани. Декілька разів переставляв рапани, поки самиці не зайняли їх. Відстань між рапанами близько 50 см, рослин в акваріум не висаджував, на дні білий пісок .

Сусідами Altolamprologus compressiceps “Red Fin”були Triglachromis otostigma – пара, Paracyprichromis nigripinis “Blue neon” – 6 шт, Neolamprologus sexfasciatus ‘Gold’ – 6 шт ,, Loricaria simillima – 3 шт – спільнота жила без ексцесів.

Самиці з особливим задоволенням йшли в ті рапани, які були захищені з двух сторін каменями. Взагалі, риби люблять вузькі проходи між камінням й годинами можуть рити пісок, створюючи потрібний і зручний для них рельєф.

В один із найперших рапанів самиця зайшла близько двох тижнів до першого нересту. Постійно знаходилась поруч нього, підривала ґрунт під рапаном і відганяла конкуруючу самицю. Постійно залицялась до самця: вигиналась перед ним, крутила всіма плавцями й, наче пропонувала йому відвідати її рапан, то ховаючись у ньому, то знову випливаючи.

З кормів у цей період 30% мідія, 40% артемія, 10% спіруліна, 10% дафнія моіна, 10% циклоп, двічі на день. Із задоволенням брали мідію та артемію, все інше їли з поваги до господаря! 🙂

Після чергової підміни води помітив різку роздратовану поведінку самиці. Вона претворилась в маленького шестисантиметрового бультер’єра, котрий оберігає свою будку. По дну постійно в пошуках їжі переміщались три Laricarii similime (14-16см), самиця схопила одну з них за морду, й відкинула в сторону, подалі від «будки». Черевце в майбутньої мами явно надулось від ікри. Забарвлення стало яскраво насиченим, нервозність проявляла до всього, що рухалось в акваріумі, крім корму та самця. На різкі рухи перед переднім склом реагувала миттєвим укриттям в рапані. Попіла самки стала великою, наче набухла. Самець часто підпливав до рапану й спостерігав за самицею. Вранці наступного дня стався нерест. Самиця була в рапані, а самець висів зверху, поливаючи рапан молоками. Самиця декілька разів спробувала вилізти, але мйбутній тато був строгим і завжди перекривав ій шлях своїм тілом.

Після нересту ситуація наступна: самиця в рапані, самець знаходячись поруч віднагяє всіх, хто пропливає неподалік. Самиця сидить, якщо так можна сказати в рапані, та постійно вентилює ікру зябровими плавцями. Але вже через 4 години самець покинув свій пост і вже загравав з іншою самицею.

Самка иногда выходила из рапана глотнуть свежего воздуха, по похудевшему брюшку было видно отсутствие икры. Но завидев самца, она снова юрко проникала в рапан и занимала пост «вентилятора».

По некоторым зарубежным источникам самка откладывает от 50 до 200 икринок в зависимости от возраста и размера.

Икра имеет яйцеобразную форму приблизительно два миллиметра в диаметре, цвет от желтого до светло-коричневого на ощупь очень твердая.

На рис.3 видна форма и цвет икры, а на рис. 4. сам рапан с икрой.

Altolamprologus compressiceps Red Fin

Altolamprologus compressiceps Red Fin 04

Личинка освобождается от оболочки на третий день. Глаза у личинки не видны (Рис.5).

Altolamprologus compressiceps Red Fin 05

Altolamprologus compressiceps Red Fin 06

На четвертый день голова у личинки увеличивается и на ней четко видны два глаза (Рис.6).

До восьмого дня личинка постоянно движет хвостом перемешивая возле себя воду.

На девятый день желточный мешок остается но личинка уже переходит в стадию малька, перестает постоянно двигать хвостом (Рис.7).

Altolamprologus compressiceps Red Fin 07

Altolamprologus compressiceps Red Fin 08

С десятого по одиннадцатый день малек окрашивается в зеленый цвет и начинает рывками перемещаться по дну в поисках пищи. Взрослые повадки с разгону брать корм заложены с самого юного возраста – мальки буквально набрасываются на пищу. (Рис.8).

Стартовым кормом служат яйца артемии, или качественные зарубежные сухие корма, кормить необходимо 4-5 раз в день.

В заключение хочется сказать, что Altolamprologus compressiceps”Red Fin” является отличным украшением любого аквариума, в котором содержаться танганийские цихлиды. Своей необычной формой и великолепной окраской, своим поведением они доставят вам массу удовольствия.