Heroina isonycterina

Назва роду є жіночою формою Heros – іншого роду цихлід – і буквально означає «героїня», назва виду “isonycterina” означає “рівнодення” і відноситься до вузького ареалу виду на крайньому заході стоку Амазонки поблизу екватора, де, як відомо, день і ніч тривають по 12 годин.

Цей вид досить незвичайний, ніж можна було б очікувати від цихлід у Південній Америці. З одного боку, він дещо нагадує південноамериканські роди Hypselecara та Caquetaia, але з іншого боку він також дуже чітко нагадує центральноамериканських родичів Cichlasoma. З максимальною довжиною самців близько 15 см (самки залишаються меншими) H. isonycterina не є гігантським і добре вміщується в однометровому акваріумі.

Риби нерестяться відкрито, наприклад, на плоских коренях на дні, або віддають перевагу дещо захищеним місцям під навісами або в печероподібних структурах. У статевозрілому віці самці і самки відрізняються забарвленням. У самок непарні плавці менш вкраплені, а в спинному плавці розвивається зеленувата відбивна зона.