р. Мадейра

Опис

Rio_MadeiraМаде́йра (порт. Rio Madeira) — річка в Південній Америці, найбільша права притока Амазонки. Мадейра є біловодною річкою.

Утворюється від злиття двох річок — правої Маморе (Rio Marmoré) та лівої Бені (Rio Beni), які починаються зі східних схилів Андів. У верхній течії обтікає Бразильське плоскогір’я, утворюючи пороги на водоспади. Біля міста Порту-Велью (Бразилія) входить в межі Амазонської низовини і до гирла має спокійних характер течії. В нижній течії від Мадейри відділяється вправо рукав Кануман, який самостійно впадає до Амазонки. При цьому утворюється острів Тупінамбаранас.

Притоки Маморе, Бені, Жипарана, Аріпуанан

Середні витрати води становлять 30,5 тис. м³/с. У гирлі, Мадейра — має середній стік води — 536 км³/рік, що становить приблизно 7,5 % стоку Амазонки (для порівняння — це у 10 разів більше стоку Дніпра). Це робить Мадейру одну з найбільш повноводних річок світу. Середній внесок Болівійських Андів становить 132 км³/рік, або біля 25 % повного стоку Мадейри. Живлення дощове. Межень в період з червня по листопад, паводки — навесні. Протягом сезону дощів рівень води у річці піднімається більш ніж 15 м.

Види цихлід

Джерела