Protomelas fenestratus (Border)

Є географічним варіантом (расою) виду Protomelas fenestratus, що має ще велику кількість геоваріантів (рас). Забарвлення самців від геоваріанту до геоваріанту варіює не дуже помітно, зате забарвлення самок від популяції до популяції помітно відрізняється по вормі та інтенсивності вертикальних, пігментних смуг.

Ареал

Представники цього виду цихлід зустрічаються в південно-східній частині озера Малаві в затоці Бордер, розташованій практично на кордоні між державами Малаві та Мозамбік.

Мешкають у перехідних зонах, а також у багатих осадовими відкладеннями скельних біотопах. Активні самці не будують ніяких піщаних споруд, а розчищають плоску нерестову ділянку поблизу скель або між ними. Між скелями ховаються й інкубуючі самки, що найчастіше спостерігається в період дощів. Protomelas fenestratus дуже важко відрізнити від Protomelas taeniolatus, якщо не знати точного місця походження тих, що зустрілися (виловлених) цихлід. Насамперед самки та незрілі самці обох видів мають однаковий пігментний малюнок на корпусі. Сексуально неактивний самець Protomelas fenestratus з одного місця є абсолютно ідентичним такому ж самцю Protomelas taeniolatus з іншого місця. Але основний колірний малюнок корпусу у Protomelas fenestratus в одному місці завжди виразніший, ніж у Protomelas taeniolatus в цьому ж місці. Проте вертикальні смуги на корпусі у фенестратів ширші, ніж у таєніолатів, а забарвлення активних самців фенестратів більш блакитне, ніж забарвлення таєніолатів (більше синє, ніж блакитне). За технікою та технологією харчування Protomelas fenestratus споріднені з видом Protomelas pleurotaenia.

Раціон харчування складається з дрібних безхребетних, таких як личинки комах та ракоподібні.