Оскар

Astronotus ocellatus є видом риб з родини цихлові, відомим під разними назвами, включаючи загальноприйняті “Оскар”, “Тигровый оскар”, “Оксамитова цихліда”, “Марамурова цихліда”, “Око павича”.

У Південній Америці, де мешкає природній різновид виду, A. ocellatus є промисловою рибою.

Зовнішній вигляд, розмір та забарвлення

Надходили повідомлення про риб размір яких сягав 45 см, а вага 1,6 кг. Дикі форми, як правило темно-сірого кольору з оранжевими заокругленими плямами. В основі хвостового плавця розташоване велика чорна пляма оточена оранжевою полосою, що нагадує велике око. Можливо саме через цю пляму астронотуси й отримали свою видову назву ocellatus, що можна перекласти з латині як «оковий».

Місця проживання

“A. ocellatus” зустрічається в басейні річки Амазонка та її притоків Іка, Негро, Солімоес та Укаялі на території Перу, Колумбії Бразилії й Французької Гвіани. В своєму природньому середовищі, як правило, живуть у повільній “білій воді” з укриттями з гілок прибережних рослин. Останнім часом ареал розширився на територію Китаю, північної Австралії й Флориди (США), як побічний продукт торгівлі декоративними рибками. Подальше розповсюдження виду, поки обмежується його нездатністю вижити в воді з температурою нижче 12,9oC.

Розмноження

Хоча в виду дуже складно розрізнити статеві особливості самця та самки, була висловлена думка, що самці ростуть більш швидкими темпами, й відмічено, що деякі дикі самці мают темні вкраплення в основі спинного плавця. Цей виддосягає своєї статевої зрілості приблизно до 1 року і може розмножуватись протягом 9-10 років.

Періодичність і термінинересту можуть бути пов’язані з сезонними дощами.

Бетонний резервуар з ізольованих районами, де утримується поголів’я Astronotus ocellatus. Риби формують пари і спонтанно нерестяться. фото www.fao.org

Забарвлення мальків достатньо сильно відрізняється від забарвлення дорослих особин.

Харчування

Експертиза вмісту шлунка A. ocellatus проведена Winemiller (1990) продемонструвала, що природній раціон цих риб складається, в основному, з водяних та наземних комах (які складають до 60% раціону), а також дрібних риб й, меньшою мірою, ракоподібними.

Цьому виду необхідний вітамін С, при його відсутності розвиваються проблеми зі здоров’ям.

Селекція

 • Astronotus ocellatus,  “Чорний” оскар (Black oscar) (нормальний, дикий вид)
 • Astronotus ocellatus TIGER, “Тигровий”
 • Astronotus ocellatus TIGER-RED, “Червоний тигровий”
 • Astronotus ocellatus RED, “Червоний”
 • Astronotus ocellatus ALBINO, “Альбінос”
 • Astronotus ocellatus ALBINO-RED, “Червоний альбінос”, (може бути рожевим, червоним або оранжевим) “кривавий альбінос”
 • Astronotus ocellatus ALBINO-PINK, “Рожевий альбінос”, (лінія виведена з червоних альбіносів)
 • Astronotus ocellatus ALBINO-SUNSHINE, “Сонячний альбінос”
 • Astronotus ocellatus PATTERNLESS-GREEN, “Patternless Green”
 • Astronotus ocellatus GOLD, “Золотий”
 • Astronotus ocellatus HALF-BLACK, “Наполовину Чорний” — виведений Herb Fogel, страшенно рідкісний, мало хто чув, і, швидше за все, більше такого нема.
 • Astronotus ocellatus PURPLE, “Фіолетовий” — мало хто чув, й, напевно, “Істино фіолетового” (“true purples”) наразі нема.
 • Astronotus ocellatus BLUE-aka-SLATE, “Голубий як шифер(?)” — виведений з Фіолетового
 • Astronotus ocellatus PIED-aka-PIEBALD, — ходили чутки про декілька диких знайдених зразках, які були продані за дуже великі гроші.
 • Astronotus ocellatus WHITE, “Білий”, “Дуже білий” (high white), “Привид” (ghost) — можуть бути інші схожі назви, деякі, можливо, зможуть стати чумось іншим, але, як правило, ВСІ вони перетворюються, в звичайних альбіносів.
 • Astronotus ocellatus LEMON, “Лимон”, — зможливо буде виведена лінія “Золотого альбіноса” — вони мають жовте забарвлення й, наче, не забарвлені 🙂
 • Astronotus ocellatus LONG-FINNED, “Вуалевий астронотус”

Час від часу з’являються також нові найменування, але 99% цих найменувань усього лише маркетингові ходи для продажу відових видів під іншими назвами.


(c)фото: Ashish Ghosh

Утримання

Астронотуси популярні в якості домашніх тварин, до того ж досить інтелектуальних. Це стається почасти від того, що риби починають асоціювати їх власника з їжею і, в результаті, можуть відрізнити їх власника від незнайомих людей.

Не дивлячись на свої великі розміри й хижість за природою A. ocellatus порівнянно мирна акваріумна рибка, якщо їх утримувати з іншими великими рибами, які не можуть бути розглянуті як їжа.

A. ocellatus, як відомо, викорчовує рослини й переміщує інші об’єкти в акваріумах. Краще за все утримувати  їх у акваріумах об’ємом 200-600л. Астронотус порівнянно терпимий до фізико-хімічного складу води, хоча його великі розміри й манера харчування потребують ефективної фільтрації.

Астронотус не вибагливий до їжі й поглине продукти, що містять шматки риби, штучні корми для цихлід та, навіть, дрібних побутових тваринок (у англомовному оригіналі згадується “дрібна побутова ящірка” – “even small household lizards!”)

{gallery}astronotus/ocellatus/red{/gallery}

Джерела