Apistogramma eremnopyge

Apistogramma eremnopyge (A218) – цю апістограму відловлюють лише в р. Пінтуяку (Rio Pintuyacu), притоки р. Ітая (Rio Itaya), що в 48-кілометрах по дорозі з Ікітос (Iquitos) в Наута (Nauta) в регіоні Лорето (Loreto), Перу (Peru). Пізніше вид був виявлений в системі річок Нанай (Nanay) в тому ж районі.

Додаткові популяції були знайдені в р. Тапіче (Río Tapiche) з системи Укаялі (Río Ucayali), розташованого понад 150 км південніше.

Apistogramma eremnopyge

Більшість приток цієї системи річок має “чорну” кислу воду (pH ~5).

Назва виду походить від грецькогоeremnos”, що означає “чорний, чорнявий, темний”, іpyge”, що означає “крижі, сідниці”, що має на увазі темну пляму на хвостовому стеблі в цього виду.

Опис

Це маленька цихлідка 26-35 мм довжиною.

Apistogramma eremnopyge male 2 Steven Chester Apistogramma eremnopyge female with fry 3 Steven Chester

Від інших відів ці рибки відрізняються наявністю темної плями в нижній частині хвостового стебла як у самця так і в самки.

Самці разюче кольорові з яскравими синіми й червоними малюнками на щоках і зябрових кришках, мають темно-бордовий, помаранчевий і синій кольори в забарвленні спинного плавця.

Apistogramma eremnopyge

В загальному, ця апістограма схожа на A. bitaeniata, у неї такий же довгий спинний та хвостовий плавці, на спинному плавці промені утворюють зубці.

 • Apistogramma eremnopyge
  • Apistogramma eremnopyge (Rio Nanay)
  • Apistogramma eremnopyge (Rio Tigre)

Утримання

Для утримання пари риб потрібен акваріум з площею дна, щонайменше, 60 х 30 см.

Температура: 22 – 28 °C
Кислотність pH: 4.0 – 6.0
Твердість: 18 – 90 ppm

За умови нормального утримання, вид є не вибагливим до умов, обов’язковими є наявність горщиків, пластикових трубок та інших штучних пристосувань для схованок. Більш природній вигляд матиме м’який піщаний субстрат з коренями й гілками дерев, розміщених таким чином, щоб утворювались безліч затемнених місць і печер. Сухе опале листя надасть додаткових укриттів і місць для нересту, а розкладання призведе до зростання колоній корисних мікробів. Ці мікроби можуть служити другорядним джерелом їжі для мальків, у той час, як таніни й інші хімічну речовини з листя, що розкладається допоможе змоделювати природні умови. Для цієї ж мети можна використати й вільхові шишки.

Освітлення рекомендується притишене. З рослин, що можуть вижити в таких умовах слід виділити Microsorum, Taxiphyllum або Cryptocoryne spp., з плаваючих рослин підійде Ceratopteris spp.

Використання торфу не обов’язкове, так як він розкладається не стійко й не екологічно.

Фільтрування потрібне не велике, достатньо аерліфтного фільтра.

Само-собою зрозуміло, що риби чутливі до коливань органічних відходів, тому вони ніколи не повинні бути розміщені в біологічно не зрілих акваріумах.

Цей вид вимагає кислих умов з незначною карбонатною твердістю й дуже низькою загальною твердістю. Для цього варто використовувати систуму зворотнього осмосу й додатково, за потреби, підкисляти воду фосфорною кислотою, або аналогічною.

Годувати риб краще замороженим дрібним кормом (артемія, циклоп, моїна, мотиль) або якісним сухим кормом.

З сусідів можна порекомендувати невеликих риб-розпушувачів, таких як Nannostomus spp. В ідеалі, краще не тримати з іншими апістограмами. Цей вид краще тримати парами але так, щоб були видні риби в сусідніх акваріумах, що буде відволікати риб від суперечок. Таким чином, щоб утримати групу риб у великому акваріумі потрібно мати самців в три рази більше ніж самиць.

Розмноження

Ікру відкладають на субстрат у щилинах або порожнинах між декором. Зрілі самці встановлюють постійні території та агресивно реагують на інших самців у безпосередній близкості, хоча наявність декількох самиць сприймають спокійно.

Нерест, зазвичай, проходить вночі, перед самим світанком або на самому світанку. Відкладають від 50 до 150 ікринок, після чого самець повертається до охорони території, а самиця охороняє кладку й мальків.

Apistogramma eremnopyge female with fry Steven Chester Apistogramma eremnopyge fry 4 weeks Steven Chester

При температурі 25°C личинки з’являються днів через два, а в вільне плавання мальки пливуть ще через 5-6 днів. У цей час їм потрібно почати давати мікроскопічний корм, такий як науплії артемій.

Через 4-8 тижнів мальки можуть жити без самиці, хоча їм дозволяється залишатись на загальній території впродовж ще декількох тижнів.

Температура понад 27°C, як відомо, негативно впливає на виживання мальків.

Синоніми

 • Apistogramma sp. aff. bitaeniata Fresa
 • Apistogramma sp. aff. bitaeniata Strawberry
 • Apistogramma sp. Barabarossa
 • Apistogramma sp. Barbaroja
 • Apistogramma sp. Diamante
 • Apistogramma sp. Fresa
 • Apistogramma sp. Rio Tapiche
 • Apistogramma sp. Roterbart
 • Apistogramma sp. Red-beard
 • Apistogramma sp. Strawberry

Джерала

 • aquaforum.kiev.ua (15.07.2004)
 • Wikipedia: Apistogramma eremnopyge
 • Ready, J. S. and S. O. Kullander, 2004 – Zootaxa 564: 1-10
  Apistogramma eremnopyge, a new species of cichlid fish (Teleostei: Cichlidae) from Peru.
 • Farias, I. P., G. Ortí, I. Sampaio, H. Schneider and A. Meyer, 2001 – Journal of Molecular Evolution 53(2): 89-103
  The cytochrome b gene as a phylogenetic marker: the limits of resolution for analyzing relationships among cichlid fishes.
 • Farias, I. P., G. Ortí, I. Sampaio, H. Schneider and A. Meyer, 1999 – Journal of Molecular Evolution 48(6): 703-711
  Mitochondrial DNA phylogeny of the family Cichlidae: monophyly and fast molecular evolution of the Neotropical assemblage.
 • López-Fernández, H., R. L. Honeycutt, M. L. J. Stiassny and K. O. Winemiller, 2005 – Zoologica Scripta 34(6): 627-651
  Morphology, molecules, and character congruence in the phylogeny of South American geophagine cichlids (Perciformes, Labroidei).
 • Römer, U., 2006 – Mergus Verlag GmbH: 1-1320
  Cichlid Atlas: v. 2
 • Wise, M., 2011 – World Wide Web electronic publication, http://apisto.sites.no: Accessed on 13.02.17
  Apistogramma Species List By Species-Groups/Complexes.