Protomelas kirkii

Назва роду Protomelas походить від латинських слів “proto” (перший, єдиний, верховний, головний) та “melas” (чорний, чорнота, чорна пляма) і має відношення до чорного (меланінового) малюнка на корпусі представників цього роду, особливо це стосується самок.

В даний час географічні варіанти (раси) та колірні варієти (морфи) цього виду не відомі. Вигляд Protomelas kirkii поряд з видами Protomelas similis, Protomelas labridens, Protomelas pleurotaenia та Protomelas marginatus умовно віднесений до видової групи “Kambuzi” (так називають цих цихлід африканські рибалки).

Представники цього виду цихлід зустрічаються по всьому озеру Малаві.

Віддають перевагу мілководним, захищеним бухтам, зарослим водною рослинністю, переважно валліснерією. Іноді зустрічаються навіть на глибині менше 1 метра, на цих же глибинах мешкає молодь цих цихлід. У деяких біотопах озера популяції цього виду дуже численні. Протягом нерестового сезону, що починається у липні та закінчується у вересні, самці будують невеликі піщані фортеці (піднесення), попередньо очистивши місце між рослинами. Таких нерестових “гнізд” через щільність популяції може бути дуже багато і вони близько прилягають один до одного, тим самим утворюється своєрідна колонія. Усі нерестові угіддя розташовуються на глибині близько 2 метрів. Нерест, як правило, відбувається тільки вранці. Самки, що інкубують ікру в роті, формуються в окремі зграї.

Опис

Ці цихліди високотілі, мають великий рот та подовжену морду. Самки забарвлені у світлі тони з однією, суцільною, горизонтальною смугою в середній частині корпусу, молодь забарвлена ​​ідентично. Правда не рідко у самок і молоді проглядається друга горизонтальна смуга, а обидві смуги мають уривчасту структуру. Самці характеризуються бірюзовим забарвленням рота та виразними плямами-релізерами на анальному плавнику.

Скльовують безхребетних, ракоподібних і равликів з піщаного ґрунту між рослинами або з листя валліснерії. Самки та незрілі самці шукають їжу, формуючись у великі зграї.

Синоніми

  • Chromis kirkii
  • Ctenochromis kirkii
  • Cyrtocara kirkii
  • Haplochromis kirkii
  • Tilapia kirkii
  • Tilapia strigigena

Комерційна назва

  • Haplochromis Similis
  • Kambuzi (месцева назва групи видів роду Protomelas)