Pseudotropheus livingstonii

Цей мушлевий вид з роду Pseudotropheus має кілька географічних варіантів (рас) дуже схожих один на одного за забарвленням. Голотипом для першого наукового опису виду були екземпляри, виявлені та виловлені у південній частині озера водах у населеного пункту Чембе (держава Малаві).

Ареал

Представники цього виду цихлід зустрічаються в південній частині озера Малаві (держава Малаві) у водах біля населеного пункту Чембе, розташованого на західній стороні півострова за 15-20 кілометрів на південь від мису Ілала.

Мешкають у піщаних регіонах, переважно, у порожніх раковинах Lanistes nyassanus. В окремих областях проживання діапазон глибин становить від 2-х до 15 метрів. У деяких регіонах, де порожні раковини залягають досить глибоко, ціхліди цього виду можуть зустрічатися на глибинах від 10 до 30 метрів. Порожні раковини молюсків не є основним місцем проживання і притулком цього виду, швидше – це притулок для молоді, що народилася, яку самки випускають всередину раковин, де вони можуть ховатися від одного до 3-х тижнів після “випуску”. Дорослі особини частіше спостерігаються у складі великих зграй, у яких виділяються трохи більше 2-х самців в нерестовому забарвленні, причому кожен активний самець оточує себе почтом із 50-ти особин, у якій присутні і самки і незрілі самці. У цих зграях знаходяться і самки, які інкубують в роті ікру, мабуть, самки, що знаходяться на ранніх стадіях інкубації, ймовірно, на пізніх стадіях інкубації (перед випуском молоді) самки відпливають ближче до порожніх раковин. Так що порожні раковини молюсків не є місцем постійного проживання, а є лише тимчасовим пунктом дислокації, що вирішує конкретні завдання з безпеки, що стосуються захисту свого потомства. Так як даний вид є, мабуть, єдиним “мушлевим” видом в озері з відповідними невеликими розмірами (не більше 6 см), можна припустити, що порожні раковини (пропорційні габаритам цього виду) служать і для дорослих особин (особливо для самок) достатньо надійним захистом у разі виникнення непередбачених ситуацій. Інкубаційний період виношування у роті не перевищує 16 днів. Основними відмітними ознаками виду Pseudotropheus livingstonii, що відрізняють його від спорідненого вигляду Pseudotropheus elegans, є менші розміри і забарвлення хвостового плавця, яким проходять блакитні і жовті промені. При певній схожості геоваріантів цього виду деякі з них мають важливі відмінності, такі як жовте забарвлення анального і грудних плавців, а також наявність або відсутність чорної смуги на спинному і анальному плавцях.

Харчуються, переважно водоростями-кремнеземками і безхребетними, яких знаходять у мулистих наносах піщаного дна. При пошуках їжі часто розташовуються над піском і фільтрують мулисті наноси (мул, сапропель), які покривають піщане дно. Відфільтровуючи мул та частинки піску через зябра, відокремлюють та заковтують їстівні об’єкти.

Синоніми

  • Pseudotropheus pursus
  • Pseudotropheus lanisticola
  • Tilapia livingstonii
  • Metriaclima livingstonii
  • Maylandia livingstonii

Комерційні назви

  • Pseudotropheus Livingstoni
  • Pseudotropheus Lanisticola