Protomelas ornatus

Назва виду походить від латинського слова “ornatus” (одяг, одяг, вбрання) і вказує на чудове забарвлення самців цього виду.

Самостійний вид, що має велику кількість географічних варіантів (рас), основною відмінністю яких є жовте забарвлення області живота: в одних геоваріантів жовтий колір охоплює всю нижню частину тіла, в інших – лише якусь його частину.

Ареал

Представники цього виду цихлід зустрічаються у багатьох регіонах озера Малаві, крім дрібних островів, скель і рифів, тобто. тих місць, де повністю відсутні осадові відкладення.

Мешкають на мілководді перехідних зон на глибинах від 1 до 10 метрів. В основному знаходяться на ділянках з дрібним гравієм і на піщаному дні з одиночними скелями (скельні області перехідних зон). Нерестовий період у цього виду триває цілий рік. Сексуально активні самці мешкають у складі невеликих груп і захищають кожен свій нерестовий рив’єр, розташований, як правило, у печерах між скелями. Такі печери між скелями мають піщане дно, на якому активні самці будують невеликі піщані піднесення (насипи). Зрілі самки прямують саме до такої споруди. Самки та незрілі підлітки обох статей групуються в окремі, нечисленні зграї на невеликій глибині, які налічують не більше 20 особин. Представники цього виду мають збільшені губи, більш загострені та здавлені з боків, ніж у Placidochromis milomo, а також “сплющений” з боків корпусу. Такі своєрідні атрибути допомагають цим цихлідам видобувати свою здобич з практично будь-яких вузькостей (ущелин, щілин, прорізів), навіть горизонтальних. Для цього їм не треба “запечатувати” вузькість губами – достатньо, при необхідності, повернути корпус на потрібний кут і втиснути його в ущелину. Потенційній жертві подітися нема куди – вихід закритий тілом цихліди. Без особливих зусиль орнатуси витягують молодь інших цихлід з-під скель, що нависають над піском, де ті шукають притулок, для чого повертають корпус на 90 градусів, ніби лягаючи на бік, “блокуючи” їм вихід. Основною відмітною ознакою виду Protomelas ornatus є наявність у їх забарвленні темних плям у верхній частині корпусу (на спині), які майже поєднані з темними вертикальними смугами на корпусі.

Синоніми

  • Cyrtocara ornata
  • Haplochromis festivus
  • Haplochromis ornatus
  • Haplochromis lobochilus
  • Eclectochromis ornatus

Комерційні назви

  • Haplochromis Flavimanus
  • Haplochromis Maleri Thick Lip
  • Protomelas Lobochilus