Bathybates

Перша частина слова у назві роду Bathybates (Boulenger, 1898) (bathys) означає “глибину” і вказує на великі глибини проживання, а друга частина слова в назві роду – це ім’я-посвята на честь дослідника Батеса (Bates).

Усі види роду Bathybates ендемічні, тобто. мешкають тільки в озері Танганьїка і мають дуже схожі відмітні ознаки, за якими їх важко переплутати з іншим видом і родом.

Всі види роду Bathybates мешкають у широкому діапазоні глибин, а деякі можуть зустрічатися на глибинах, близьких до 200 метрів і навіть нижче. Залишається загадкою, як вони можуть там існувати при сильній нестачі кисню. Всі види даного роду є рибоядними хижаками та прекрасними плавцями з обтічною формою корпусу, міцним хвостовим стеблом і великим хвостовим плавцем. Ці хижі риби внаслідок своїх постійних міграцій у пелагіалі сформували обтічну форму тіла. Потік води з боків корпусу привів до розукрупнення луски, як і в інших швидких “плавців”, внаслідок чого боки риб стали гладкими, не відчувають сильного опору води і покращили швидкість і швидкість. Цікаву будову мають зуби батібатів, чудово пристосовані до їхнього хижацького промислу: зуби зовнішнього ряду трикутні, але мають вершини, як голки, і є для безпосереднього схоплювання видобутку; зуби внутрішніх рядів мають спеціальний суглоб біля своєї основи і розташовані в площині ясен, але як тільки рот відкривається і відбувається захоплення об’єкта полювання, ці зуби піднімаються (розпрямляються), тим самим нагадуючи щелепи акули. Це є відхиленням від традиційної будови зубів цихлід.

Самці всіх видів батібатів мають характерне, чудове забарвлення. На корпусі цих цихлід можна побачити і подовжені плями або точки і горизонтальні або вертикальні смуги, а іноді все перераховане разом узяте. Таке забарвлення маскує їх як до своїх жертв, так і до своїх ворогів. Батибати виловлюються місцевими рибалками для споживання, але тільки в тому випадку, якщо вони знаходяться близько до поверхні води, наприклад, під час полювання на сардин і, як запевняють очевидці, мають дуже приємний смак. Вилов їх з великих глибин пов’язаний з дуже великими труднощами, але все ж таки відбувається. Про біологію цих хижих цихлід відомо дуже мало.

Харчуються виключно озерними сардинами, такими як Stolothrissa tanganicae та Limnothrissa miodon, що мешкають у відкритих водах.

  • Bathybates fasciatus (Boulenger, 1901)
  • Bathybates ferox (Boulenger, 1898)
  • Bathybates graueri (Steindachner, 1911)
  • Bathybates hornii (Steindachner, 1911)
  • Bathybates leo (Poll, 1956)
  • Bathybates minor (Boulenger, 1906)
  • Bathybates vittatus (Boulenger, 1914)
  • Bathybates sp.
  • Bathybates sp. WS-2005