Congochromis dimidiatus

Congochromis dimidiatus (Pellegrin, 1900) — це вид риб із роду Congochromis, що зустрічається в Центральній Африці в басейні Конго та у верхній частині Шарі.

Опис

Congochromis dimidiatus досягає стандартної довжини від 6 до 7 см, при цьому самки залишаються трохи меншими. Вид має видовжене тіло з округлою мордою і хвостовим плавцем. Основне забарвлення Congochromis dimidiatus зазвичай сіро-коричневе. У деяких особин або популяцій з дуже великої території поширення червоніють також спина і анальний плавець, у виняткових випадках все тіло. У риб, які неповноцінні або не мають території, або залежно від настрою, з боків тіла можуть бути помітні дві темні поздовжні смуги або темні ряди точок. Готові до нересту самки мають жовто-помаранчеве забарвлення живота і сріблясто-білу смужку на спинному плавці. У самців відділи спинного та анального плавців із м’якими променями дещо вище, і на них завжди видно ряди яскравих плям там і на хвостовому плавці. Спинний плавець підтримується 17 твердими променями і 7 м’якими променями, анальний плавець має 6 м’яких променів.

Розмноження

Congochromis dimidiatus відкладають ікру на субстрат, утворюють міцні пари. Нерестовим субстратом служать стінки печер і щілин, листя живих рослин або мертве листя на дні води. Кладка зазвичай складається з 50-100 яєць. За яйцями та личинками доглядає в основному самка. Самець бере участь в охороні вільно плаваючої молоді риби.

Систематика

Вперше вид був науково описаний у 1900 році французьким іхтіологом Жаком Пеллегреном під назвою Pelmatochromis dimidiatus. З появою в 1904 році роду Nanochromis, який відрізняється від Pelmatochromis та інших західноафриканських цихлід, серед іншого, піднятою бічною лінією, вид потрапив до Nanochromis від того ж автора. У 1960-х роках маленькі червонуваті цихлиди, завезені до Європи імпортером риби Бричардом, отримали назву Nanochromis dimidiatus. Однак це був раніше неописаний вид з торговою назвою Nanochromis sp. «Makoua». У наступні роки ці риби знову зникли з європейських акваріумів. У другій половині 1980-х років знову були імпортовані маленькі червонуваті цихлиди, які, як підозрювали, були Nanochromis dimidiatus, але пізніше було визначено, що це Nanochromis squamiceps (нині Congochromis squamiceps). Nanochromis sp. «Makoua» була вперше науково описана в 2005 році під назвою Congochromis sabinae. Як виявив британський іхтіолог Пітер Хамфрі Грінвуд, у межах роду Nanochromis можна чітко виділити дві групи. Одна група має сірий або блакитний основний колір і іноді показує темні поперечні смуги, інша має темну поздовжню смугу і демонструє виражений статевий диморфізм. У 2007 році американський іхтіолог Мелані Стіасні та її колега Ульріх К. Шлівен представили рід Congochromis для другої групи, до якої також входить Nanochromis dimidiatus.