Enigmatochromis lucanusi

Enigmatochromis lucanusi – це вид цихлід з родини Cichlidae, єдиний представник роду Enigmatochromis, поширений в Конго на заході Африки. Цей вид є ендеміком західної Гвінеї і зазвичай живе в теплих водах з температурою близько 24 °C. Максимальна довжина, яку може досягти цей вид, становить близько 4,5 см.

У 2004 році цей вид потрапив до акваріумів. Йому було присвоєно комерційну назву Pelvicachromis sp. “blue fin”, тому що припускалося, що він близький до Pelvicachromis roloffi. Але морфологічні та поведінкові аналізи показали, що новий вид відрізняється від Pelvicachromis. Науковий опис Enigmatochromis lucanusi був опублікований у 2009 році на основі особин з річки Фото поблизу Фріа. Особливістю виду є, крім морфологічних відмінностей, забарвлення самок, які не зустрічаються у інших представників Chromidotilapiini.

Ареал

Enigmatochromis lucanusi відомий лише з невеликої річки на савані в західній Гвінеї. Річка у місці типового місцезнаходження взимку має ширину від 3 до 6 метрів і глибину від 30 до 90 см. Дно річки покрите дрібним гравієм, між якими лежать більші камені та великі скелі. Вода прозора, видимість становить близько 1,20 метра, температура становить 24 °C, pH-рівень – 5,8. Береги річки зарослі лісом, на деяких місцях ростуть Anubias lanceolata. На каменях та повалених деревах, що лежать у воді, росте Конго-водорость Bolbitis heudelotii та інші папороті. Достатньо освітлені ділянки річки зарослі широкими наростами Vallisneria. Крім Enigmatochromis lucanusi, у річці проживає другий вид цихлид – Pelvicachromis humilis.

Утримання

Рекомендований розмір акваріуму для утримання Enigmatochromis lucanusi – не менше 200 літрів.

Для утримання потрібна м’яка та слабокисла pH (6,0-7,5) вода. Рекомендована температура води для цих риб – від 24 до 28 градусів Цельсія.

Enigmatochromis lucanusi потребує достатньої кількості природного світла або штучного освітлення. В акваріумі необхідно створити достатньо місця для приховування риб та декорацій у вигляді каменів, коренів

Enigmatochromis lucanusi – це територіальні риби, тому важливо мати достатньо місця для кожної риби в акваріумі. Вони можуть жити у групах, але часто самці можуть бути агресивними один до одного.

Розмноження

Enigmatochromis lucanusi є печерними рибами, стають статевозрілими при довжині 4 (самки) або 5 см (самці). Формування пари відбувається через сильно забарвлених самок під час розмноження. Часто ікру відкладають на стелі печери або на боках. В залежності від розміру самки відкладається від 40 до 80 відносно великих жовтувато-помаранчевих ікринок. Личинки вилуплюються через 3-4 дні і починають плавати через 7-9 днів. Ікру та личинки охороняє самка, тоді як самець захищає територію ззовні. Після того, як мальки починають плавати, обидва батьки доглядають за молодняком. Молодняк має пісочний колір і вкритий багатьма кома-подібними темними смужками. У печері вони переважно плавають під батьків і шукають їжу на дні. Інстинкт догляду за потомством зникає через 5-6 тижнів.