Коацакоалькос (річка)

Коацакоалькос (ісп. Río Coatzacoalcos) — річка в Мексиці, тече з півдня на північ вздовж перешейку Теуантепе́к. Річка починається в пасмах хребта С’єрра-Мадре-де-Ч’япас, затим протікає територією штатів Оаха́ка (ісп. Oaxaca) та Веракру́с (ісп. Veracruz) й поблизу міста Коацакоалькос впадає в залив Кампе́че (ісп. Golfo de Campeche) (Мексиканська затока).

Річка судноплавна протягом 201 км від устя. Поруч з містом Мінатітлан (ісп. Minatitlán) у Коацакоалькос впадає її головна притока — річка Успанапа.

Нижня течія річки було досліджене за часів конкісти Ерна́ном Корте́сом (ісп. Hernán Cortés; 1485 — †2 грудня 1547). Назва річки, що перекладається з мови науатль як «місце, де ховається змій», пов’язують з легендою, згідно якої річкою на плоту зі зміїної шкіри проплив ацтекський бог Кетцалькоатль.

Відсутність законодавчої бази з регулювання промислових стоків у річку є причиною її забруднености. За даними Мексиканського центру екологіченого законодавства, основним забруднювачем річки є нафтова компанія PEMEX.