Biotodoma

Biotodoma перекладається як «живий будинок» і, очевидно, описує, на думку авторів, репродуктивну поведінка B. cupido, а саме інкубацію ікри в роті. Рід налічує лише два види і ряд інших “купідон”-варіантів:

  • Biotodoma cupido (Heckel, 1840) — басейни рр. Амазонка (Болівія, Бразилія та Перу) та Ессекібо (Гаяна)
  • Biotodoma wavrini (Gosse, 1963) — басейн р. Амазонка у середньому й верхньому дренажі р. Негро в Бразилії й Венесуелі; басейн р. Оріноко в Колумбії та Венесуелі
  • Biotodoma sp. (Santarem)
  • Biotodoma sp. “red fin” (Santerem)
  • B. commbrae – див. Apistogramma commbrae (Regan 1906)
  • B. trifasciatus – див. Apistogramma trifasciata (Eigenmann & Kennedy 1903)

Усі види біотодом досягають максимально 11-12 см довжини, досить продовгуваті у сенсі “сурінаменсоїдів”, мають великі, в порівнянні з мордою, очі, у всіх рот розташований у самому центрі голови, що натякає на “збір” замість “просіювання”.

B. cupido родом з Амазонії, тому вони часто зустрічаються в поставках риб з Перу й Бразилії (Манаус, Manaus) серед Satanoperca або Geophagus-ів. Молоді екземпляри, як правило, тонкі, сірі, невиразні з характерним вічком (чорна плямка оточена білим) й вертикальною смугою через око. Їхній вигляд тривалий час (протягом декількох місяців) не поліпшується, ростуть дуже повільно. Помітні зміни відбуваються на другому році життя –біло-країй ліровидий хвіст і прекрасний, мідно-золоте розвинене тіло доповнюється електрично-синіми червоподібними плямками, що з’являються на морді, – просто захоплює дух від цих риб!

Biotodoma wavrini є дуже схожими на B. cupido. Відмінність є не лише в більшому розмірі, а й розташування вічка — воно знаходиться нижче бічної лінії, недалеко від середньої лінії тіла, в той час як B. cupido, вічко знаходиться на і над бічною лінєю, трохи нижче м’якого спинного плавця. Як і в випадку з B. cupido, B. wavrini імпортується сіра, невиразна молодь. Відрізнити види можна за місцем вилову Гаяна (Guyanas) та Оріноко (Orinoco) та розташуванням бічного вічка.

Інші “види” Biotodoma можуть бути легко “відсортовані”, як варіанти cf. cupido та cf. wavrini згідно розташування “вічка”.

Один географічний варіант, який, цілком імовірно, може виявитись окремим видом, був імпортований (2010-2012рр.) з р-ну Rio Tocantins/Rio Xingu й отримав комерційну назву Biotodoma sp. “red fin santerem” або “red fin tocantins”. Ця риба, здається, “cupido”-типу, враховуючи розташування вічка. Втім, серія подвійних вертикальних плям-смуг від бічної лінії до низу й хвіст дорослої риби з білими краями й радіальними смужками як у B. wavrini.

Шульц (Schultz, 1990) описує так: “Їх тіла і плавці мають різні пастельні відтінки синього, зеленого і жовтого. Самці мають червоні хвостові плавці. Їх чудове забарвлення варіює відповідно до їхнього настрою”.

В акваріумі Biotodoma найкраще утримувати як Satanoperca. Тобто, тримати їх чистими й гарячими! За Cichocki (1976, 1977), який спостерігав цих риб у природі, B. cupido живе у дуже м’якій (менше 1 dH), кислій (рН від 5 до 6), теплій (від 26 до 29 °C) воді. Увага до якості дуже доречна.

Джерела