Тапажос

TapajosТапажо́с (порт. Tapajós) — велика річка в Південній Америці (Бразилія), права притока Амазонки, що впадає в неї коло міста Сантарен.

Утворюється в результаті злиття річок Теліс-Піріс (Teles Pires) і Журуени (Río Juruena), котрі берут початок на височині Сера-дус-Паресіс і течуть участком з численними порогами через Бразильське нагір’я. Після злиття приток на річці Тапажос розташовується поріг Маран’ян-Гранді, потім річка виходить на Амазонську низовину. На цьому участку на речці також є пороги, в нижній течії ширина русла досягає 15 км. Від джерела річки Журуена до гирла довжина складає 2200 км; площа басейну — 487 000 км².

Живлення річки дощове, сезон високої води настає в період з листопада до березня — в нижній течії рівень води підіймається на 7—8 м. З травня до жовтня річка маловода. Середня витрата води складає близько 15 тис. м³/с, є багато наносів. Найбільша притока Тапажоса — річка Жаманшин.

Ріка протікає через територію штатів Амазонас і Пара, на ній стоять міста Ітайтуба, Сан-Мартин’ю, Сантарен, Авейру. Судноплавна від міста Сан-Луїс. У гирлі є великий порт Сантарен.

Посилання