Aulonocara stuartgranti (Metangula)

Належить до видової підгрупи Aulonocara stuartgranti (‘Stuartgranti Type’), що входить до групи ‘скельних’ аулонокар. Даний вид разом з іншими видами аулонокар з подібним забарвленням (червоно-вогняний бант за головою) утворює умовний видовий комплекс аулонокар Aulonocara stuartgranti “red flash” (Aulonocara hansbaenschi “red flash”).

Представники цього виду цихлід зустрічаються в південно-східній частині озера Малаві (держава Мозамбік) у водах біля населеного пункту Метангула.

Представники цієї підгрупи аулонокар віддають перевагу пологім узбережжям перехідних зон з піщаним дном і нагромадженням каменів на глибинах 15-20 метрів. Самки та молодь шукають їжу на піщаних ‘плямах’ між скелями, формуючись у невеликі групи або поодиноко. Сексуально активні самці копають нерестові печери між скелями чи тунелі під камінням, позначаючи свої нерестові угіддя низьким піщаним валом перед входом у печеру (або тунель). Як і всі аулонокари, мають чутливі ‘вуха’ в нижній частині голови у вигляді заглиблень (канавок), що чітко реєструють, як детектори, найменші рухи безхребетних у піщаному ґрунті. Ця сенсорна система не є системою попередження для виявлення хижаків на далеких підступах, інакше вона виглядала б як збільшена бічна лінія на корпусі, т.к. корпус – це кращий приймач, ніж голова. Мають один ряд лусочок на інфраорбітальній (під очима) кістки, причому сама кістка може бути більш менш збільшеною, залежно від конкретного виду.