Nimbochromis polystigma

Назва роду Nimbochromis походить від латинських слів “nimbo”, “nimbosus”, “nimbus” (хмарний, бурхливий, покритий хмарами) і грецького слова “chroma” (колір), тобто, поєднання цих слів можна розглядати як “покритий кольоровими хмарами”. І насправді всі види, що входять у цей рід, покриті кольоровими плямами неправильної форми, які можуть асоціюватися з хмарами.

Назва виду вказує на множинність дрібних плям (крапок) на корпусі цих цихлід, а також на голові, крім великих плям.

Ареал

Представники цього виду цихлід зустрічаються у багатьох місцях озера Малаві.

Нині відомо кілька географічних варіантів (рас) цього виду, які мають дуже явні відмінності. Так, деякі північні геоваріанти несуть на лобовій частині голови між очима не зовсім виразну горизонтальну смужку і нечітку багатоточковість, тоді як південні варіанти мають виразний точковий малюнок. Між північними та південними популяціями фіксуються певні проміжні форми.

Вважають за краще проживання в перехідних зонах, а також в областях з вищими рослиннами. Іноді зустрічаються у складі пошукових груп, що складаються з 20-50 дорослих чи підліткових особин. Така група перетинає біотоп, як зграя голодних вовків, пожираючи будь-яку дрібну рибу, яка трапляється на їхньому шляху. Специфічний колірний малюнок на корпусі служить їм як маскування у випадках одиночного прямування в межах біотопу. Поодинці пливуть полістигми повільніше, ніж у складі групи та їх мисливська поведінка дуже схожа на вид Nimbochromis livingstoni. Місцевою назвою “Kaligono” (“соня”), як у лівінгстоні, рибалки по праву називають полістигм і венустусів. Вид Nimbochromis polystigma при полюванні на дрібних цихлід теж займає нерухоме становище на піщаному ґрунті, Але на відміну від виду Nimbochromis livingstoni не лягає на бік.

Нерест відбувається в перехідних зонах на глибинах від 15 до 30 метрів, де самець, що готується до нересту, будує великий, але плоский нерестовий кратер у вигляді миски і розташовує його або безпосередньо біля скелі або між скелями. На протязі всього нерестового періоду самці не харчуються і захищають своє нерестове угіддя від зазіхань одновидових самців. Нерест полістигм відбувається за тією ж схемою, як у лівінгстоні, і запліднення ікри здійснюється поза ротом самки. Після випуску мальків з рота на вільне плавання, вони ще щонайменше чотири тижні перебувають під наглядом “матусі” і за найменшої небезпеки ховаються в її просторій ротовій порожнині.

Харчуються будь-якими дрібними рибами, у тому числі і молоддю озерних цихлід різних видів.

Ці рибоїдні хижаки полюють або у складі фуражних груп або нерухомо завмираючи на ґрунті в очікуванні здобичі. Своєрідне камуфляжне забарвлення допомагає їм залишатися непоміченими як на піску, вкритому шаром осадових відкладень, так і на тлі скель, також покритих шаром седименту. Іноді полювання здійснюється в областях із чагарниками вищої рослинності.

Опис

Сексуально активні самці мають блакитне забарвлення, повністю покрите точковим малюнком, правда таке забарвлення вони мають лише один-два місяці на рік і ці місяці не мають якогось певного характеру. За своїм забарвленням полістигми дуже схожі з лінії, але відрізняються формою голови і будовою ротової порожнини. Самців, що нерестяться, лівінгстоні і полістигму дуже важко відрізнити один від одного за забарвленням корпусу, але все ж таки полістигми мають дрібні точки на грудних плавцях, які відсутні у лівінгстоні.

Розмір самців: 23-25 см, самиць – 18-20 см.

Синоніми

  • Cyrtocara polystigma
  • Haplochromis livingstoni
  • Haplochromis pardalis
  • Haplochromis maculimanus