Heros efasciatus

Heros efasciatus (Heckel, 1840)— вид прісноводних риб, що мешкають в басейні Амазонки, в Південній Америці. Утримується в акваріумах. Серед акваріумістів відома під назвою «цихлазома северум», що пов’язане із застарілою науковою назвою Cichlasoma severum, а також як «несправжній дискус». У наш час цей вид риб відносять до роду Heros. Значно рідше під назвою «цихлазома северум» в акваріумах трапляються представники іншого близького виду Heros severus.

Heros efasciatus

Heros efasciatus
фото WCichlidculture

У природі зустрічаються у водоймах північної частини Амазонського басейну, включаючи Ріу-Неґру (Бразилія, Гвіана). Акліматизовані на півдні Невади. Тримаються серед густої рослинності, повалених гілок дерев тощо.

Геоваріанти

  • Heros efasciatus ( Comté, French Guiana)
  • Heros efasciatus (Kourou tributary, French Guiana)
    Heros efasciatus Kourou tributary French Guiana
  • Heros efasciatus (Oyapock river, French Guiana)
    Heros efasciatus from Oyapock river French Guiana

Їхнє природне забарвлення варіює залежно від середовища існування від оливково-жовтого до майже чорного. Тіло сплющене з боків. У природних умовах розміри досягають 20—30 см, в акваріумах не перевищують 15—20 см. Статевий диморфізм виражений слабко. Самці мають масивніше тіло, більш видовжені кінці анального та спинного плавців, забарвлення нерідко яскравіше, ніж у самок. У самців більш чітко виділяється так звана маска — узор на голові — на лобі та зябрових кришках. У результаті селекційної роботи були виведені різноманітні кольорові варіації, серед яких виділяють зелену, червоношапочну зелену, золоту та червонокрапкову.

Утримують в умовах, традиційних для усіх цихлід. Об’єм акваріума — не менше 100 л. Склад води принципового значення не має. Температура води для утримання 22—24°C. Добре уживаються з іншими видами риб, у тому числі меншими за розмірами.

У живленні віддають перевагу тваринній їжі: вживають мотиль та дощові черви, комахи, м’ясо та морепродукти, енхітреї та дрібну рибу, а також сухий корм.

Статевої зрілості досягають на 2—3 році життя. Вода для розведення: твердість до 15°; рН близько 7,0; температура 26—28. Як і інші цихліди, ікру відкладають відкрито, субстратом може слугувати будь-яка рівна нахилена поверхня — шматок пластику, камінь, квітковий горщик тощо. Самка відкладає близько 1000 ікринок. Батьки активно охороняють ікру та мальків. Личинки виводяться через 3 доби, а через 3 дні мальки починають плавати та брати корм.

Тривалість життя до 15 років.