Copadichromis borleyi

Назва роду Copadichromis походить від грецьких слів “kopas” і “ados” і має відношення до вирізаності чи увігнутості. До яких частин тіла відносяться ці поняття не зовсім ясно. Вид названо на честь Д. Х. Борля (J. H. Borley).

Самець Copadichromis borleyi Самиця Copadichromis borleyi

Самостійний вид, що створює досить численну видову групу різних географічних варіантів (рас). Типовими екземплярами для наукового опису виду з’явилися особини, виловлені в західній частині озера в затоці Нката (держава Малаві).

 • Copadichromis borleyi (Chikale)
  Самець Copadichromis borleyi 'Chikale'
 • Copadichromis borleyi (Chimwalani Reef)
  Самець Copadichromis borleyi 'Chimwalani Reef' Самиця Copadichromis borleyi 'Chimwalani Reef'
 • Copadichromis borleyi “eastern”
  Самець Copadichromis borleyi 'eastern'
 • Copadichromis borleyi “gold fin”
  Copadichromis borleyi gold fin Copadichromis borleyi gold fin -2
 • Copadichromis borleyi (Kadango)
  Самець Copadichromis borleyi 'Kadango' Самиця Copadichromis borleyi 'Kadango'
 • Copadichromis borleyi (Linganjаla)
  Самець Copadichromis borleyi 'Linganjаla' Самиця Copadichromis borleyi 'Linganjаla'
 • Copadichromis borleyi (Mara Point)
  Самець Copadichromis borleyi 'Mara Point' Самиця Copadichromis borleyi 'Mara Point'
 • Copadichromis borleyi (Mara Rocks)
  Самець Copadichromis borleyi 'Mara Rocks' Самиця Copadichromis borleyi 'Mara Rocks'
 • Copadichromis borleyi (Mbamba Bay)
  Самець Copadichromis borleyi 'Mbamba Bay'
 • Copadichromis borleyi (Mbenji)
  Самець Copadichromis borleyi 'Mbenji' Самиця Copadichromis borleyi 'Mbenji'
 • Copadichromis borleyi (Mdoka)
  Самець Copadichromis borleyi 'Mdoka'
 • Copadichromis borleyi (Mpandikucha)
  Самець Copadichromis borleyi 'Mpandikucha' Самиця Copadichromis borleyi 'Mpandikucha'
 • Copadichromis borleyi (Mphanga Rocks)
  Самець Copadichromis borleyi 'Mphanga Rocks'
 • Copadichromis borleyi (Msisi)
  Самець Copadichromis borleyi 'Msisi'
 • Copadichromis borleyi (Namalenjе)
  Самець Copadichromis borleyi 'Namalenjе' Самиця Copadichromis borleyi 'Namalenjе'
 • Copadichromis borleyi (Nkanda)
  Самець Copadichromis borleyi 'Nkanda' Самиця Copadichromis borleyi 'Nkanda'
 • Copadichromis borleyi (Nkhata Bay)
  Самець Copadichromis borleyi 'Nkhata Bay' Самиця Copadichromis borleyi 'Nkhata Bay'
 • Copadichromis borleyi (Taiwan Reef)
  Самець Copadichromis borleyi 'Taiwan Reef''
 • Copadichromis borleyi (Zimbawe Rock)
  Самець Copadichromis borleyi 'Zimbawe Rock'

Всі самці геоваріантів (рас), що входять до видової групи Copadichromis borleyi, характеризуються подовженими черевними плавцями, за якими їх можна відрізнити від інших копадихромів. Представники цієї групи не мають якогось особливого нерестового сезону і спостерігаються у шлюбному вбранні протягом цілого року. Мешкають переважно в скельних біотопах на глибині близько 10 метрів, де активні самці захищають свої нерестові рив’єри, розташовані вздовж великих скельних блоків, поряд з якими відбувається нерест. Нерестові угіддя розташовуються у безпосередній близькості від вертикальних поверхонь цих скельних блоків. Не рідко нерест відбувається під нависаючою скелею, як би “догори ногами”. C. borleyi ніде не спостерігаються у великих кількостях, що відповідає їхньому осілому способу життя за умови,  що в цих місцях проживання зоопланктон є в достатніх кількостях не весь рік. Через свою осідлість біотоп проживання географічних рас цієї видової групи обмежений скельним узбережжям.

Помітні відмінності між різними C. borleyi виявляються в шлюбному забарвленні самців, а також у кількості плям на боках (“плямиста Утака”) і забарвленні плавників дорослих з самок і молоді. У кількох популяцій, особливо у південно-східній частині озера, плями на корпусі відсутні зовсім (чиста Утака). Самки вищевказаних популяцій мають помаранчеве або темно-червоне забарвлення непарних плавців, тоді як у самок східних популяцій непарні плавці жовті, а у самок північно-західних популяцій – безбарвні.

Геоваріанти (раси) видової групи C. borleyi відрізняються не лише одним забарвленням, а й нерестовою поведінкою (Copadichromis borleyi (Kadango)). Типові види, що нерестяться на піщаному субстраті, починають вигрібати пісок від центру нерестовища до його країв, утворюючи своєрідні нерестові поглиблення (кратери, улоговини, ями тощо). Як тільки основне заглиблення в піску утворено, починаються “оздоблювальні роботи”, при яких самець з повним ротом піску спочатку розташовується в центрі нерестовища, а потім, плаваючи від центру в напрямку кромок поглиблення, вивергає пісок ближче до країв. Copadichromis borleyi (Kadango), на відміну від типових видів, збирає пісок за межами нерестовища і наносить його до середини.

Всі копадихроми мають одновершинні зуби у зовнішньому ряду верхньої та нижньої щелеп, що їх відрізняє від представників нового роду Mchenga, у яких двовершинні зуби.

Розмір самців: 15-16 см, самиць – 13-14 см.

Утримання

Щоб уникнути фізичного та психологічного тиску з боку територіальних видів (більшість видів групи ‘Мбуна’) бажано спільний вміст в акваріумі з видами з родів Aulonocara, Nyassachromis, Lethrinops, Tramitichromis, Otopharynx. Спільна посадка з представниками інших видів свого роду може призвести до небажаної гібридизації, оскільки багато самок різних видів роду Copadichromis дуже схожі.

Мінімальне співвідношення особин одного виду в групі для успішного розведення – 2 самці + 3-4 самки, оптимальне співвідношення – 3 самці + 5-7 самок.