Maylandia lombardoi

Maylandia lombardoi  — вид є ендеміком озера Малаві, належить до екологічної групи Мбуна, риба відома під назвою «ломбардо́». Відома назва “перевертень”.

Maylandia lombardoi

Самець (попереду) та самка (позаду)

Має типову для цихлід витягнуту торпедоподібну форму тіла. У природі — до 8,7 см завдовжки, в акваріумі виростають до 13 см.

Головною особливістю цього виду є те, що самці забарвлені у яскраво-жовтий колір, їх спинний плавець має біло-блакитну кайму, анальні плавці мають круглі жовті плями.

Самки мають ніжно блакитне вбрання (з вертикальними смужками). У обох статей помітні поперечні смуги. Мальки і молоді особини мають навіть більш яскраве забарвлення, ніж дорослі: яскраво-фіолетовий основний фон та темні поперечні смуги.

Прісноводна демерсальна риба, мешкає на глибині 6-30 м з каменистим дном або ділянками, де чергуються каміння і пісок. Існує при температурі води 24-26 °C. Самці територіальні та проявляють високий ступінь агресії по відношенню до інших самців свого виду. Молоді особини зустрічають у невеликих групах.

У природі споживають фіто- і зоопланктон та водоростей, що зростають на камінні. В акваріумі живляться як штучними, так і живими кормами, основу раціону повинні складати рослинні корми (на основі спіруліни або овочі).

  • Maylandia lombardoi (Nkhomo Reef)
    Maylandia lombardoi (Nkhomo Reef), male Maylandia lombardoi (Nkhomo Reef), female

До моменту офіційного опису виду, M. lombardoi мав кілька назв: “Golden Zebra”, “Pseudotropheus Kenyi”, “Pseudotropheus Lilancinius”. Загалом, для мбуни реверсивність забарвлення самців і самок не властива. Однак найчастіше, самки M. lombardoi, вирощені в неволі, з віком набувають жовтого самцового забарвлення, при цьому здатність до відтворення вони не втрачають. У природних умовах також зустрічаються самки з ікрою в роті, які (частково) набувають жовтого забарвлення. Швидше за все, у такий спосіб самки демонструють агресію під час виношування малька.

Утримання

Це доволі агресивна риба, яка не підходить для загальних акваріумів. Її небажано тримати з іншими видами, крім цихлід. Також вона досить чутлива до параметрів води, чистоти і вмісту в ній аміаку і нітратів. Краще за все тримати групу з одного самця і декількох самок, оскільки домінантний самець буде атакувати інших самців свого виду, а також інших видів риб, подібних зовні.

Мінімальний рекомендований об’єм акваріума для самця і декількох самок — від 100 літрів, краще від 200. В акваріумі більшого розміру можна утримувати з іншими цихлідами. Вода повинна бути лужною — pH 7,8-8,6. Температура — 24-28, твердість (dH) 10-15. Потрібна хороша аерація, фільтрація та щотижнева підміна води. Найкращим ґрунтом вважають пісок, в якому ці риби люблять ритися. З цієї причини рослини в акваріумі не садять (виключенням можуть бути рослини з твердим листям — анубіаси). В акваріумі повинні бути укриття у вигляді печер, горщиків, корчів тощо.

Розмноження

Статевої зрілості досягають у віці одного року, однак можуть приступати до розмноження і раніше — у 7-8 місяців. Пара формується тільки на період нересту. В акваріумі можуть нереститися як в загальному, так і в нерестовому акваріумі. Перед початком розмноження самці обирають територію з плоским каменем та починають її охороняти. Самець на анальному плавці має світлу пляму, що нагадує ікринку. Цим він стимулює самку на відкладання ікри, яку він миттєво запліднює, а самка заковтує яйця до ротової порожнини. Кількість відкладених яєць може досягати 80. Самка виношує їх та упродовж цього періоду не живиться. За температури 28-29 °C інкубація завершується через 21 день. Ще деякий час мальки повертаються до роту самки. Мальків годують наупліями артемії, дрібними циклопами і спеціальними сухими кормами.

Синоніми (колишні назви)

  • Pseudotropheus lombardoi

Коменційні назви

  • Golden Zebra
  • Pseudotropheus Kenyi
  • Pseudotropheus Lilancinius