Protomelas labridens

Назва роду Protomelas походить від латинських слів “proto” (перший, єдиний, верховний, головний) та “melas” (чорний, чорнота, чорна пляма) і має відношення до чорного (меланінового) малюнка на корпусі представників цього роду, особливо це стосується самок.

Самостійний вид, що набув наукового опису. Вигляд Protomelas labridens (і його геоваріанти) поряд з видами Protomelas kirkii, Protomelas similis, Protomelas pleurotaenia та Protomelas marginatus умовно віднесений до видової групи “Kambuzi” (так називають цих цихлід африканські рибалки).

  • Protomelas labridens (Chiofu)

Ареал

Представники цього виду цихлід зустрічаються в багатьох місцях озера Малаві, що рясніють водною рослинністю, а також в озері Маломбе.

Віддають перевагу мілководним біотопам, зарослим водною рослинністю на глибинах близько 4 метрів. Найбільшу сексуальну активність самці виявляють у травні-червні (східна популяція) та у листопаді-грудні (південна популяція). Готові до нересту самці завжди мають у своєму розпорядженні нерестові місця серед вищих рослин, ретельно розчищаючи майданчик для нересту. Діаметр розчищеного нерестовища становить близько 50 сантиметрів. Нерестовий рів’єр лабриденсів не має піщаного кратера, а лише рівне розчищене від рослин місце. Іноді самці позначають безпосередній майданчик нересту, насипаючи невелику купку піску, все ж таки дуже помітну серед рослинності. Зрілі самки прямують саме до такого, позначеного місця.

Опис

Protomelas labridens відрізняється від інших видів групи “Kambuzi” невеликим за розміром ротом та сильною глотковою кісткою щелеп. що дозволяють розгризати панцирі равликів. Самці лабриденсів у шлюбному вбранні виділяються блакитним відблиском корпусу та помаранчевою облямівкою на анальному плавнику. Самки та молодь несуть на корпусі темну, безперервну, поздовжню смугу.

Харчуються переважно крихітними равликами та іншими безхребетними, що мешкають на вищих рослинах або між ними.

Синоніми

  • Cyrtocara labridens
  • Haplochromis labridens