Protomelas similis

Самостійний вид, який отримав науковий опис з екземплярів, виловлених біля острова Лікома в Мозамбіку. Вид Protomelas similis (і його геоваріанти) поряд з видами Protomelas kirkii, Protomelas labridens, Protomelas pleurotaenia та Protomelas marginatus умовно віднесений до видової групи “Kambuzi” (так називають цих цихлід африканські рибалки).

Назва роду Protomelas походить від латинських слів “proto” (перший, єдиний, верховний, головний) та “melas” (чорний, чорнота, чорна пляма) і має відношення до чорного (меланінового) малюнка на корпусі представників цього роду, особливо це стосується самок.

Ареал

Представники цього виду цихлід зустрічаються в багатьох місцях озера Малаві, в основних, в тих, де є найвища рослинність. Також мешкає цей вид в озері Маломбе, розташованому на південь від озера Малаві.

Віддають перевагу мілководним біотопам, зарослим вищою водною рослинністю. Як правило, в інших біотопах цей вид не зустрічається. Готові до нересту самці розчищають місця серед рослинних клумб, які займають площу щонайменше 30 сантиметрів у діаметрі. Як правило, такі місця вибираються серед великих рослин темно-зеленого кольору. Самки, що віднерестились, з потомством у роті ховаються серед рослин. Після випуску молоді самка опікується своїм потомством, яке за найменшої небезпеки ховається в материнському роті. Симиліси мають невеликий рот і дуже впізнавану морду з піднятим ротом. Базове забарвлення складається з безперервної темної, поздовжньої смуги, яка виразно проглядається, а також вертикальних елементів забарвлення корпусу, які видно дуже слабо. У забарвленні також може бути помітна друга горизонтальна смуга, розташована між серединною смугою та основою спинного плавця. Самці зафарбовані в основний блакитний колір і мають жовті маргінальні смуги на спинному та анальному плавцях, а також велику кількість плям-релізерів на анальному плавнику. Шлюбне забарвлення самців набуває майже синього кольору, а за зябровими кришками проявляється червона пляма.

Рослинноїдний вид. Один з небагатьох видів малавійських цихлід, який вживає в їжу листя вищих рослин, віддаючи перевагу листю валліснерії Vallisneria aethiopica.мЗа допомогою дуже гострих зубів відриває шматочки листя вищих рослин.

Розмір самців – 18 см, самиць – 14-15 см.

Синоніми

  • Cyrtocara similis
  • Haplochromis similis

Комерційні назви

  • Haplochromis Similis
  • Haplochromis Sunset
  • Namdyatsini (місцева назва)
  • Chidyabango (місцева назва)