Apistogramma amoena

Ареал

Риби досить поширені по всій Ла-Платі, але через їхню обережність і звички жити серед каменів трапляються дуже рідко.

Опис

Основний колір цих риб жовтуватий, лусочки облямовані темною смужкою і тому добре виділяються. Темна, майже чорна поздовжня смуга йде від очей до хвоста. Від очей упоперек зябрових кришок також йде широка темна смуга. В основі хвоста виділяється чорна вертикальна облямівка. Коли нижня частина голови золотисто-жовта, верхня має зелені блискучі плями, а зяброві кришки переливаються різними відтінками кольорів. Плавці сіро-жовті, майже прозорі. Основа спинного плавця чорна, так само як і перші його два промені.

Розможення

Найбільш сприятливе значення температури води 22-26°C, рН близько 6. Температура води впливає лише на дозрівання ікри, тому після ікрометання намагайтеся підтримувати температуру не нижче 26°С.

При хорошому різноманітному годуванні дафніями, личинками комарів та енхітреями досить легко можна відрізнити самок по більш округлому черевці та яйцекладу.

Активність виявляють тільки ті самки, до яких, розправивши плавники і виляючи хвостом, залицяються самці. Самки очищають заздалегідь покладений в акваріум квітковий горщик від каменів, що потрапили всередину, і від бруду на стінках. Після цього яйцеклад у них стає особливо добре помітним. З цього моменту ролі у парі змінюються. Якщо раніше були активними самці, то тепер самки з “потупленим поглядом” підпливають до самців і “здригаються”, стаючи паралельно йому, трохи попереду. Самець поступово теж приходить у збудження і теж “здригається”, тільки рідше. Після кількох таких “виявлень кохання” самець запливає в гніздо. Самка, наслідуючи його, ще раз перевіряє майбутнє місце нересту і підчищає його. Потім вона начебто приміряється до місця, не відкладаючи, однак, ікринок. Самець дивиться на це “з цікавістю”. Коли самка притискається до стіни, самець повільно рухається вперед і в цей час з’являються ікринки. Вони червоного кольору і трохи видовженої форми. Прикріпивши до стіни кілька ікринок, самка відпливає убік, а самець стрімко підпливає до цього місця. Тримаючись на деякій відстані від ікри, він випускає молок, змахуючи при цьому плавниками. Цей процес повторюється доти, доки не будуть приклеєні до стіни всі ікринки.

Після цього самець не повинен бути поблизу гнізда. Найчастіше він сам добровільно віддаляється в захищений кут акваріума. Якщо нерест відбувається у маленькій банці, то самця рекомендується видалити. Самка старанно дбає про те, щоб ікру не пошкодили інфузорії і вона не вкрилася частинками бруду. Вона очищає кожну ікринку окремо. Плаваючи біля ікри, самка посилено обмахує її плавниками. Мене здивувало, коли після нересту я помітив в акваріумі сильне переміщення води. При цьому що менш інтенсивна аерація води, тим енергійніше рухається самка.

Мальки викльовуються через три дні, ще через чотири дні мальки вже вільно плавають. Кожного малька з ікринок визволяє самка. Але вони ще не раз потрапляють до неї в рота: таким чином вона очищає їх від бруду.

У перші дні мальки непомітні, тому що намагаються забитися в темні місця акваріума і застигають там у нерухомості.

Приблизно через чотири дні після того, як мальки почали плавати, вони вже харчуються інфузоріями та артеміями, трохи пізніше – циклопами. Так мальки зростають під наглядом матері протягом трьох тижнів. За цей час вони досягають довжини 1,5 см. Далі самка вже явно втрачає інтерес до своїх дітей, і, зазвичай, її видаляють в інший акваріум. Мальки залишаються в нерестовому акваріумі ще приблизно два тижні, але в ньому необхідно часто підмінювати воду. Потім їх пересаджують у великий акваріум.