Iodotropheus

Йодотрофеуси (лат. Iodotropheus) – невеликий рід ендемікіd озера Малаві (Ньяса) у Східній Африці. Нині рід включає три види. Iodotropheus sprengerae, відома як іржава цихліда, часто зустрічається в акваріумах.

рід: Iodotropheus (Oliver & Loiselle, 1972)

  • Iodotropheus sprengerae Oliver & Loiselle, 1972 – зникаючий вид
    Iodotropheus sprengerae
  • Iodotropheus stuartgranti Konings, 1990 – зникаючий вид

Характеристика

Йодотрофеуси – невеликі представники групи Мбуна з блакитно-коричневим або червонувато-коричневим забарвленням. Відмінною особливістю цього роду є вуздечка (френум), що з’єднує верхню губу та рило. Ця особливість особливо добре видно у дорослих особин. У йодотрофеусів виражений статевий диморфізм – самці і самки відрізняються один від одного за кольором.

Свою назву рід отримав завдяки присутності фіолетових тонів у забарвленні його представників (грец. ιωδες (іодес) – фіолетовий) і за подібність з танганьїкськими трофеусами (Tropheus).

Місця проживання та харчування

Йодотрофеуси мешкають на півдні східноафриканського озера Малаві (Ньяса) та біля його східного узбережжя у твердій та лужній воді. Віддають перевагу кам’янистим і скелястим областям на глибині від мілководдя до 40 м. Живиться водоростями і живими в них живими організмами, зіскребаючи їх з поверхні каменів і скель. Крім того, члени цього роду також харчуються планктоном та дрібними безхребетними.

Переглянуті назви видів

  • I. declivitas (Stauffer, 1994) – син. I. sprengerae Oliver & Loiselle 1972