Chalinochromis brichardi

Chalinochromis brichardi Poll, 1974

Chalinochromis brichardiВид названо на честь відомого бельгійського вченого П’ера Брішара (Brichard). Він займався експортом цихлід Танганьїки з 1971 року. Його матеріал “Риби Бурунді” був однією з найпопулярніших тематичних книжок, а його спостереження неоціненні. Брішар уперше виявив і описав велику кількість нових видів. Все ж, його наукові описи не завжди отримували схвалення його колег.

Вид є широко розповсюджений на всій території озера. Перший екземпляр був виловлений у одному кілометрі на південь від Рутунги (Rutunga) в Бурунді. Chalinochromis brichardi, в основному, надає перевагу верхнім шарам на скалистому узберіжжі на глубині близько 2 метрів. Зустрічається поблизу скопичень каменів або навколо каменів, частково оточених піском.

  • Chalinochromis brichardi (Burundi)
  • Chalinochromis brichardi (Chaitika)
  • Chalinochromis brichardi (Kabogo)
  • Chalinochromis brichardi (Kachese)
  • Chalinochromis brichardi (Zambia)
  • Chalinochromis brichardi var. ‘Black Mask’

Опис

Самці досягають 14 см, самиці дещо менші. Крім різниці в формі генітальної папіли й невеликого наросту на лобі в дебелих самців інших зовнішніх статевих відмінностей не багато. Тіло видовжене й нез’єднані та черевні плавці загострені. Хвостовий плавець – округлий та злегка зігнутий всередину або, навіть, злегка розгалуджений у залежності від віку тварини. В дорослих особин зовсім немає смужок на тілі, тоді як підлітки їх мають і, на перший погляд, схожі, швидше, на інші різновиди Chalinochromis.Ці неперервні смуги з віком стають ледь примітними й переривчастими, перетворюються в узор із крапок. У цей час це вид нагадує Chalinochromis spec. “Ndobhoi”. Крім того, в роді Chalinochromis є два не описані різновиди. Їх розташування в роді ще не зрозуміле – Chalinochromis spec. “Bifrenatus” та Chalinochromis spec. “Ndobhoi”. І не зрозуміло, як Chalinochromis brichardi розвинув дві кольорові морфи в одній місцевості, – є особини в області мису Чаітіка, які мають темну пляму на спинному плавці, і є інші, які такої плями не мають.

Утримання

В акваріумі слід підтримувати стандартні умови для танганьїкських цихлід:
температура 25-27°C,
кислотність ph 7,8-8,5 (краще 8,0-8,5),
загальна твердість 10-20°.

Аерація, регулярні підміни води (не менше 10-20% на тиждень).

Акваріум повинен мати схованки типу печер і щілин між каменями з піщаним субстратом. Риби байдужі до рослин, які можуть служитиприхистком для молодих або субдомінантних особин. Якщо утримувати особин цього виду парами, то акваріум повинен мати найменшу площу дна близько 0,25 м2. Цей різновид може жити з іншими цихлідами Танганьїки. На відміну від інших лампрологид, таких як Altolamprologus, Lamprologus, Lepidiolamprologus і Neolamprologus, представники родів Chalinochromis, Julidochromis та, навіть, у деякій мірі, Telmatochromis можуть жити разом з агресивними й неспокійними водростеїдами типу Tropheus і Petrochromis. Хоча ідеальними сусідами, швидше за все, можна назвати різні види, що інкубують ікру в роті з родів Ophthalmotilapia, Xenotilapia, Cyprichromis та Paracyprichromis. Важливо забезпечити ніши для кажного різновиду й мати вільні піщані ділянки між каменями. Всі види Chalinochromis харчуються дрібними раковидими, які знаходять у водоростевих наростаннях. В акваріумі можна годувати артемією, дафнією, циклопом, личинками комарів або іншими живим чи замороженими кормами.

Ще одне зауваження, – при спільному утриманні з іншими лампрологидами не варто в одному акваріумі підбирати види з дуже схожими звичками.

Розмноження

Яскраве внутрівидова агресивна поведінка. В озері, зустрічаються парами або поодинці. Цей вид моногамний, утворює пари й нереститься в печерках. Нерест проходить на субстраті, зазвичай камінь або маленьку скалу. В акваріумі це може бути квітковий горщик, превернутий уверх дном або достатня за розміром порожня морська мушля (наприклад, рапан). Самиця відкладує ікру в безпечне місце, й самець негайно слідує за нею, щоб запліднити кладку. Процес повторюється декілька разів. Chalinochromis brichardi відкладують більше 100 ікринок, які охороняються обома батьками. Цей вид формує класичну “сім’ю”. При 26°C виклів личинок стається через 2-2,5 днів і через 5-6 днів вони починають вільно плавати. Перший час мальки плавають у безпосередній близкості від батьків і легко беруть науплії артемії. Хоча підлітки, як правило, допускаються на “дорослі” території, перед нерестом поведінка пари по відношенню до них стає агресивною.