Lethrinops auritus

Назва виду походить від латинського слова auritus” (має вуха, що уважно слухає, насторожився) і має відношення до сенсорних органів, що виконують ті ж функції, як і вуха людини, і розташованим на голові цього виду.

Представники виду Lethrinops auritus вважалися одним із найдрібніших видів роду Lethrinops, так як їх перший науковий опис здійснювався за виловленими примірниками розміром 8 см. Дійсність виявилася іншою і ці цихліди досягають розміру 14 см (самці), а самки на чверть дрібніші.

Представники виду Lethrinops auritus, незважаючи на свої відносно невеликі розміри, характеризуються високотілістю та відносно великим ротом. Морфологічно вони дуже схожі на вид Lethrinops sp. auritus (Selewa), але відрізняються від останнього більшими за розміром очима та високотілістю, а також технологією будівництва нерестовища та вибором біотопу для нересту. Самки всіх видів видової групи L. auritus забарвлені ідентично.

Надають перевагу піщаним або піщано-листим зонам захищених бухт на глибинах від 3-х до 10 метрів. Зазвичай у цих місцях дно є товстим шаром мулу або мулу, перемішаного з піском.

Найбільшої активності нерести цього виду досягають у вересні, хоч можуть відбуватися і в інші місяці року. Нерест відбувається у складі колоній, де кожен активний самець будує своє нерестовище. Готові до нересту самки під час будівництва самцями нерестових ‘гнізд’ курсують між нерестовищами самців у пошуках їжі. Нерестові арени самців являють собою цікаві споруди: це кругла арена діаметром 1-1,5 метра, край якої будується з піску або мулу заввишки 10-15 см; іноді на кромці споруджуються невеликі кеглеподібні пагорби з піщано-листової суміші; в центрі кола споруджується ще один піщаний горбок (тільки з піску!) заввишки кілька сантиметрів, який є безпосереднім місцем нересту. Досить часто подібні споруди, що складаються з піску та мулу, частково руйнуються рухами води або течією, але незважаючи на це самці їх постійно відновлюють, виробляючи відповідний косметичний ремонт.