Telmatochromis

Опис

Самці видів цихдід роду Telmatochromis (Boulenger, 1898) мають довжину від 7,5 до 12 см, самки залишаються трохи меншими. Від близьких родів Julidochromis та Lamprologus відрізняються зубним рядом, у зовнішньому ряду зуби конічні, у внутрішніх – більш-менш трикінцеві. Характерна велика кількість шипів спинного плавця (від 18 до 22), анальний плавець має три шипи. Спинний, анальний і черевний плавці закінчуються гостро, хвостовий закінчується прямо або закруглений.

Усі види роду Telmatochromis мають у передньому ряду обох щелеп дрібні, гострі, конічні зуби, які у високих тельматохромісів (Telmatochromis dhonti і Telmatochromis temporalis) розташовуються ближче до середини рота, через що їх називають “собачими зубами”. Задній ряд зубів у тельматохромісів має часто тривершинні зуби.

Усередині роду можна виділити види з дуже витягнутою будовою тіла і види з компактною, дещо високою будовою спини. Перші мають одну або дві темні поздовжні смуги з боків тіла і світлу смугу біля основи спинного плавця. Представники другої групи не такі подовжені, дещо сплющені з боків і тому мають овальний поперечний переріз тіла. Вони, як правило, мають мало плям і коричневі. Самці цієї групи з віком набувають велику, м’ясисту голову з опуклим, виступаючим лобом.

Види Telmatochromis живуть на скелястих узбережжях і в перехідній зоні між скелястими біотопами і піщаною зоною і харчуються переважно водоростями. Вони утримують території, які вони енергійно захищають від однорідних. Ікру відкладаються в маленьких, дуже вузьких печерах, вузьких щілинах або в раковинах равликів. У деяких районах озера існують карликові форми, пристосовані до розміру раковини равликів. Види Telmatochromis утворюють гаремну або парну родину.

Види

Переглянуті види

  • T. burgeoni (Poll, 1942) – син. Telmatochromis temporalis Boulenger, 1898