Lamprologus ocellatus

Опис

Lamprologus ocellatusLamprologus ocellatus це типовий мушлевий мешканець озера Танганьїка. Це популярні акваріумні риби завдяки своїм невеликим розмірам, зовнішньому вигляду й інтелекту.

Молодь сягає, приблизно, 6 мм після вилуплення, а дорослі виростають до 5 см. Колір їхнього тіла може відрязнятись від світло-коричневого до золотого/жовтого кольору. Ці риби, як і всі мушлеві, живуть у мушлях равликів. Вони живуть колоніями, й мальків вирощують у мушлях.

Самці L. ocellatus більші, й мають жовтий або апельсиновий край спинного плавця. Самиці значно менші, мають білу смугу на спинному плавці.

Назва виникла внаслідок наявности плями на поверхні зябрових кришок, що нагадують ще одне око.

Географічні варіанти

  • Lamprologus ocellatus (Isanga)
  • Lamprologus ocellatus (Wampembe)
  • Lamprologus ocellatus blue
  • Lamprologus ocellatus gold

Утримання

L. ocellatus — риби не для новачків. Як правило, вони з’являються в акваріумах більш досвідчених аматорів, що спеціалізуються на рибах з оз. Танганьїка.

L. ocellatus можливо утримувати в маленькому акваріумі (близько 20л), хоча це серйозно впливає на кількість особин. Для кожної рибинки має бути хоч одна порожня мушля й невеликий шар піску. Пісок зовсім не потрібен для утримання, його наявність дозволяє рибам мати природнью поведінку. L. ocellatus використовують гвинто-подібні рухи хвоста для того, щоб сховати власну мушлю в піску. Цього неможливо досягти з важкими й великими зернами гравію.

Ці риби не вважаються агресивними в неволі. Тим не менш, вони будуть захищати свої мушлі, що знаходяться на їх території. Вони навіть можуть напасти на руку акваріуміста :-).

L. ocellatus потребують воду того ж складу, що й інші танганьїкські види. pH повинен бути в межах від 8,0 до 8,3 щонайменше (в оз. Танганьїка pH в діапазоні від 8,7 до 9,4). Мінеральна твердість (kH) повинна бути від 12 до 14. Температура повинна бути 23-27°C.

Як і всі танганьїкці, L. ocellatus дуже чутливі до азотного циклу. Присутність аміаку або нітритів може виявитись токсичним для них. З цієї причини хороша фільтрація є необхідністю, регулярна підміна не менше 20% води щотижнево.

Дуже важливо, щоб L. ocellatus не утримувались з більш агресивними сусідами, хижаками або значно більшими рибами. Не варто, також, тримати їх з рибами групи Мбуна (Mbuna), тим більше, великими цихлідами сусіднього оз. Малаві (Lake Malawi). Найкраще їх тримати з сусідами з природнього біотопу. Хорошим вибором буде (але не обмежується) види родів Julidochromis, Cyprichromis та Synodontis.


Варіант “мікро”-акваріуму

Годування

L. ocellatus є всеїдними, й будуть їсти будь-який акваріумний корм: пластівці, невеликі гранули, заморожені продукти й живих артемій, циклопів і дафній. Пам’ятайте:
– трубочник ніколи не давати, щоб уникнути бактеріальних захворювань;
– слід уникати високо-білкову дієту й корма рослинного походження;
– корму давати стільки, скільки риби з’їдять за 5-10 хв., слід уникати перегодовування;
– голодування один день на тиждень може бути корисним оскільки дозволяє очиститись шлунково-кишковому тракту;
– як і для інших риб, забарвлення Lamprologus ocellatus виграє від годування їжею, що багата на бета-каротин і кантаксантин (напр., червоний циклоп).

Розмноження

Самці цього виду можуть нереститись (не одночасно) з декількома самицями. Ікра відкладається всередину мушлі. Личинки з’являються, приблизно, через 3 дні. Мальки починають самостійно плавати десь за тиждень, підгодовувати їх потрібно наупліями артемій.

Джерела