Protomelas taeniolatus

Protomelas taeniolatus (часто продається під різними торговими назвами: Haplochromis red empress, red empress або spindle hap) — гаплохромна цихліда, ендемічна для озера Малаві у Східній Африці. Рибка популярна в акваріумних хобі завдяки яскравим райдужним кольорам дорослих самців і відносно миролюбному темпераменту. Молоді та самки P. taeniolatus, як і багато гаплохромів, не мають яскравого забарвлення.

Protomelas taeniolatus зустрічається в скелястих місцях без відкладень у відносному мілководді. Харчується в основному водоростями, що ростуть на поверхні скель, а також різними дрібними безхребетними. Самці можуть досягати розміру до 11,3 см TL.

Представники цієї видової групи надають перевагу скельним біотопам вільним від осадових відкладень. Як правило, це верхні області скельних біотопів з глибиною не більше 10 метрів, але іноді мешкають і в глибших областях, де скелі покриті шаром осадових відкладень. У цих місцях вони живуть симпатично з представниками групи Protomelas fenestratus. Сексуально активні самці ніколи не будують кратери, а їх нерестові угіддя найчастіше знаходяться зверху великої або середньої скелі і дуже рідко – під скелею, що нависає. Самці дуже ревно захищають свої нерестові угіддя, а зрілі самки завжди знаходяться поблизу цих ділянок, щоб відразу виконати свій “подружній обов’язок”. Самки опікуються молодь щонайменше три тижні після “випуску”.

Двох вершинні зуби верхньої щелепи, розташовані прямо над нижньою щелепою, служать для “випаровування” водоростевих оболонок. Технологія харчування полягає у відсмоктуванні пухкого матеріалу обростань (“кремнеземок”) із скельних “кишень” (нерівностей), для чого нерівність ущільнюється губами (пневмо-гідравлічний замок) і при закритих зябрових кришках ротова порожнина розтягується, в результаті чого в ній створюється розрідження й здобич висмоктується (вакуумний відсмоктування) з обростань.

Protomelas taeniolatus має вражаючий профіль плавників, який допомагає йому виживати в природному середовищі: її велике тіло щетиниться колючими плавниками, які вона використовує, щоб відлякувати хижаків і орієнтуватися у воді. Анальний, спинний, грудний і хвостовий плавці довгі, щоб допомогти рибі швидко пересуватися у воді. Більше того, передня частина кожного плавника зроблена м’якшою для сумісності з водною динамікою для досягнення максимальної швидкості.

Відмінними ознаками самців є синє або блакитне забарвлення корпусу з червоним пігментом, у тому числі і на анальному плавнику. Самки мають одну або дві горизонтальні смуги з ледве видимими вертикальними смугами або вертикальні смуги без горизонтальних (залежно від популяції). Всі геоваріанти Protomelas taeniolatus відрізняються від геоваріантів Protomelas fenestratus як за раціоном харчування, так і за технологією добування їжі.

Ґеоварієти

Protomelas taeniolatus зазвичай називають «Червоною імператрицею». Існує кілька варіантів цього виду, включаючи блакитну морфу з мису Маканджіла (Makanjila Point) під назвою “Блакитний вогонь” (“Blue Fire”).

Сама “Червона імператриця” має дві морфи. Одна морфа була «виведена» в Європі для значно більшого червоного забарвлення, і тому її охрестили “Супер червоною імператрицею” (“Super Red Empress”). Інша морфа Red Empress є американським штамом і має більш синій колір, ніж Super Red Empress.

Утримання

Під час утримання в неволі вони зазвичай виростають приблизно до 15 см і повинні міститися, принаймні, в акваріумі на 200 л. Вони віддають перевагу рівню pH 8,2 і температурі 26-28 °C.

Через розмір вид не рекомендується утримувати в об’ємі менше 300 л, бажаним мінімумом є 400+ л. Цьому виду потрібно багато місця для плавання. Через його сильний темперамент не варто тримати більше одного самця в одному акваріумі, якщо ваш акваріум не перевищує 750 літрів. Самці в основному агресивні один до одного, якщо тільки не знаходяться на великій площі води. На кожного самця має припадати, принаймні, три самки. Самкам слід надати багато потенційних схованок, щоб уникнути жорстокого поводження.

Protomelas taeniolatus, як правило, є мирною рибою до періоду розмноження. У цей час самець охороняє досить велику територію і відганяє будь-яку рибу, яка потрапляє в його «лігво». Коли час розмноження закінчиться, він знову дозволить будь-якій рибі проникнути на свою територію і не буде її охороняти.

Синоніми

  • Haplochromis taeniolatus Trewavas, 1935
  • Cyrtocara taeniolata (Trewavas, 1935)
  • Cyrtocara taeniolatus (Trewavas, 1935)
  • Haplochromis cancellus Greenwood, 1963