Malawi: Zebra-groups

Автор | 11.07.2023

За класифікацією Еда Конінгса, всіх малавійських зебр умовно можна поділити на такі групи:

 • Зебри скельних біотопів, вільних від осадових відкладень
  Скельний біотоп, вільний від осаду, є домівкою для Maylandia zebra та кількох інших схожих представників цього роду, котрих разом прийнято називати «зебрами». Зебр скельних біотопів можна поділити на три основні групи:

  • Перша група включає в себе «комплекс класичних зебр»: Maylandia zebra, Maylandia pyrsonotos, Maylandia emmiltos, Maylandia mbenjii, Maylandia greshakei, Maylandia sp. zebra “slim” та Maylandia sp. “red top londo”.
  • Друга група також має широке поширення і включає «кобальтових зебр»: Maylandia callainos, Maylandia estherae і Maylandia sp. estherae “blue face”.
  • Третя група, великі зебри, теж численні, але поширені не скрізь, в основному зустрічаються у великих скелястих берегів багатих на рослинну їжу. До цієї групи відносяться Maylandia fainzilberi, Maylandia xanstomachus та Maylandia sp. “zebra chilumba”.

  У деяких районах представники всіх трьох груп мешкають спільно. Усі види, що входять у зазначені групи виявляють поліхроматизм, тобто, крім нормально забарвлених особин, у популяції можуть зустрічатися ОВ-морфи (помаранчеві з чорними плямами) та О-морфи (помаранчеві). Саме з цієї причини вказані вище види були згруповані разом.

  Існує кілька різновидів, які схожі з вищеописаними зебрами за формою та забарвленням. Незважаючи на те, що прямого відношення до зебр вони не мають, вони є представниками роду Maylandia. Йдеться про

  Хоча ступінь спорідненості цих видів не ясна, вони можуть належати до одного виду. Оскільки ці різновиди зустрічаються досить рідко (за винятком популяції у Chiloelo), то тим самим популяціям давалися різні назви. Всі три різновиди мають однаковий візерунок на спинному плавці у вигляді чорної субмаргінальної смуги. Віддають перевагу глибшим скелям біотопів. Зебри цієї групи мають схожу характеристику у вигляді форми та будови зубів. Зуби у зовнішніх рядах відносно великі і розташовуються ширше, ніж в інших представників Maylandia. Фактично, ці зебри можуть формувати сполучну ланку між родом Cynotilapia, з їх рідкими та великими зубами, та родом Maylandia, які відрізняються будовою корінних зубів і манерою харчування. Вищеописані різновиди були знайдені на південь від річки Rukuru на західному узбережжі та на південь від річки Ruhuhu на східному березі.
  Maylandia sp. “chinyankwazi” живе біля островів Chinyankwazi та Chinyamwezi, Maylandia sp. “boadzulu” зустрічається у Boadzulu Island та Makokola Reef. Усі інші зовні схожі популяції належать до Maylandia sp. “aggressive bars”.

  Самки всіх трьох форм мають коричневе забарвлення, смуги або нечіткі, або зовсім відсутні. Усі три різновиди мають різні звички та спосіб життя.

Існує ще п’ять «зеброподібних» різновидів, яких складно однозначно віднести до будь-якої групи, причому одна з одною вони теж не пов’язані.

 • Maylandia sp. ‘Patricki’ знайдена вздовж південно-західного узбережжя. Названа вона на честь Патріка Керонга (Patrick Karonga), одного з найкращих дайверів Стюарта Гранта. Відомо кілька колірних варіантів.
 • Maylandia lombardoi заселяє перехідні та скельні біотопи у Mbenji Islands та Nkhomo Reef. M. lombardoi має велику популярність серед акваріумістів і є одним із найчастіше експортованих видів.
 • Maylandia sp. ‘aggressive grey head’ (раніше належала до роду Pseudotropheus), у великій кількості зустрічається навколо трьох островів Maleri. Колірний візерунок самців і самок дуже схожий. Цього представника мбуни складно віднести до будь-якої групи в межах роду Maylandia.
 • Maylandia sp. ‘membe deep’ – рідкісна мбуна, досить цікавий для акваріумістів вигляд, проте у великих кількостях ніколи не експортувався. Причини дві: мала щільність популяцій та велика глибина проживання.
 • Останній різновид з невизначеним статусом, Maylandia sp. ‘mbweca’. Як і багато зебр перехідних біотопів M. sp. ‘mbweca’ раніше належала до роду Cynotilapia, але після вивчення будови зубів та техніки харчування була приписана до роду Maylandia. Зустрічається у Mbweca, Mala Point та Cobwe на глибинах 10-25 метрів. Забарвлення самців темно-смугасте з мідно-золотистими плямами на зябрових кришках позаду очей. Самці традиційно охороняють нерестові ділянки, самки групуються до шкіл по 50-60 особин.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.