Crenicichla були перекласифіковані

Автор | 23.07.2023

З 93 прийнятими видами цихліди-щуки (Crenicichla) є найбагатшим родом цихлід у всьому світі. Близько спорідненими з Crenicichla є цихліди Teleocichla. Стосунки настільки тісні, що незалежність Телеочіхи кілька разів ставилася під сумнів. У недавньому дослідженні, в якому було розглянуто 74 види комплексу (65 видів Crenicichla та всі 9 видів Teleocichla), були протестовані різні методи, щоб краще зрозуміти взаємозв’язки цихлід-щук. Результатом є те, що, строго кажучи, залишився лише один вид, а саме типовий вид роду Crenicichla (Crenicichla macrophthalma Heckel 1840)!

Crenicichla macrophthalma, типовий вид роду Crenicichla, був описаний ще в 1840 році. Вид походить з району Манаус (Manaus) в Бразилії, але є надзвичайною рідкістю в хобі. Дивний малюнок бічної лінії робить рибу характерною.

Проте автори дослідження (Varella et al., 2023) вважають дві групи цихлід-щуки настільки близькими до цього виду, що створили для них підроди. Двома підродами Crenicichla є Batrachops (9 видів, типовий вид Batrachops reticulatus) і Lacustria (34 види, типовий вид Cycla lacustris). Цей підхід, безперечно, зустрінеться з критикою, оскільки концепція підроду сама по собі є парадоксом. Або члени підроду представляють незалежну, монофілетичну лінію розвитку, і в цьому випадку вони з таким же успіхом можуть бути поміщені в повний рід, або ні, і в цьому випадку немає необхідності в підроді. У будь-якому випадку, це судити іншим.

Crenicichla (Batrachops) reticulata – типовий вид підроду Batrachops. Якщо Batrachops став повним рангом роду, назва виду повинна бути “reticulatus” (чоловічий рід), у Crenicichla жіночого роду, тобто “reticulata“.

Більшість видів підроду Crenicichla (Lacustria) навряд чи доступні в акваріумістиці, вони походять з півдня Бразилії. Показані тут фотографії типового виду C. lacustris зроблені 17 років тому. У той час ще не ідентифіковані риби називалися C. sp. Itapemirim або C. sp. Malaria.

Однак решта 49 видів настільки відрізняються від Crenicichla у правильному сенсі, що вони були перенесені в окремі роди: Wallaciia (типовий вид Crenicichla wallacii) 8 видів, Lugubria (типовий вид Crenicichla lugubris) з 16 видами, Hemeraia (типовий вид Crenicichla hemera) з 2 видами і and Saxatilia (типовий вид Sparus saxatilis) з 23 видами.  Підтверджено самостійність Teleocichla, він включає 9 видів, типовим видом є Teleocichla centrarchus.

Карликові креніцихли були переведені до новоствореного роду Wallaciia (без опечатки, два “i”). Типовим видом є W. wallacii з Гайани (зображення), вид, дуже подібний до акваріумно набагато більш відомого виду W. regani.

 

Види Lugubria досить популярні у власників великих (!) акваріумів. На знімках показано популяцію типового виду L. lugubris з Ріо-Жутаї в Бразилії.

Представники нового роду Saxatilia належать до групи форм навколо S. saxatilis. На знімках S. edithae, типовий представник роду з Парагваю.

Наскільки нам відомо, два види Hemeraia ще не з’явилися живими.

Була підтверджена самостійність роду Teleocichla. На фотографіях зображено типовий вид T. centrarchus з р Ксінгу (Rio Xingu) в Бразилії.

Як показав досвід поділу інших великих колекційних родів у минулому (наприклад, Cichlasoma, Barbus/Puntius, Botia тощо), певне доопрацювання тепер, безсумнівно, відбудеться найближчим часом, і види в нових родах будуть знову розділені. Тож фанатам цих елегантних хижих цихлід варто дещо навчитися, якщо вони хочуть бути на вершині наукової класифікації.

Нові назви поки що майже напевно не будуть сприйняті торгівлею, оскільки будь-яка зміна назви означає серйозне втручання в системи управління товарами та пов’язане з високими витратами та, що важливіше, з втратою інформації. Тому потрібно почекати кілька років, щоб побачити, як наукове співтовариство сприйме пропозиції Varella et al. перш ніж вжити заходів.

Текст і фотографії: Франк Шефер

Література:

Varella, HR, Kullander, SO, Menezes, NA, Oliveira, C. and H. López-Fernández (2023): Перегляд загальної класифікації цихлід щуки з використанням інтегративного філогенетичного підходу (Cichlidae: триба Geophagini: субтриба Crenicichlina). Зоологічний журнал Ліннеївського товариства Попередня стаття: 1-43

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.