Cyrtocara moorii

Cyrtocara moorii, самець

Cyrtocara moorii, самець

Cyrtocara moorii — вид риб родини цихлових (Cichlidae), єдиний в складі роду Cyrtocara. Ендемік озера Малаві. Утримують як акваріумну рибку, відому під назвою «блактиний дельфін».

Назва роду походить від латинських слів “cyrto” (круглий, округлий) і “cara” (голова) і має відношення до округлої жирової опуклості (“гулі”) на голові самців.

Вид названо на честь Дж. Мура, який організував дві тривалі експедиції на озера і виявив велику кількість цихлід, яких надалі науково описав Буленжер.

 • Cyrtocara moorii
  Самець Cyrtocara moorii Самиця Cyrtocara moorii
 • Cyrtocara moorii (Chilumba)
  Самець Cyrtocara moorii 'Chilumba' Самиця Cyrtocara moorii 'Chilumba'
 • Cyrtocara moorii (Malopa)
  Самець Cyrtocara moorii 'Malopa' Самиця Cyrtocara moorii 'Malopa'
 • Cyrtocara moorii (Masinje)
  Самець Cyrtocara moorii 'Masinje'
 • Cyrtocara moorii (Ngara)
  Самець Cyrtocara moorii 'Ngara'
 • Cyrtocara moorii (Ntekete)
  Самець Cyrtocara moorii 'Ntekete'

Розмір у природі — до 25 см, в акваріумі — близько 15-20 см.

Як правило, Cyrtocara moorii разом з іншою малавійською цихлідою Protomelas annectens становлять супровід (ескорт) для більших цихлід Fossorochromis rostratus та Taeniolethrinops praeorbitalis, які в пошуках корму “перелопачують” та фільтрують велику кількість піску, здіймаючи “хмари” осадових відкладень. Цим і користуються цихліди-паразити, які скльовують їстівні частинки з піску свіжовиритих ям. Якщо Protomelas annectens може харчуватися й іншими видами корму, то Cyrtocara moorii краще за інших пристосувався до харчування, виходячи з поведінки тих, хто риє ґрунт. Зазвичай у супровід “господаря” входить одна або кілька особин “дельфінів”, які щільно сидять на п’ятах господаря, слідуючи позаду нього на мінімальній відстані, причому останній не відчуває жодних незручностей від такого сусідства. Як правило, слідування за великим “просіювачем ґрунту” триває понад 30 хвилин. Очевидно, цього часу достатньо для того, щоб відносно насититися “залишками з панського столу”. Дослідники, які вивчали поведінку Cyrtocara moorii, дійшли висновку, що ці цихліди захищають свого господаря-годувальника, як рухоме кормове угіддя.

Cyrtocara moorii – постійний мешканець глибоководних піщаних біотопів, хоча нерідко зустрічається над піщаним дном на глибинах від 3 до 15 метрів.

Нерест Cyrtocara moorii відбувається на піску і, найімовірніше, на досить великих глибинах, принаймні, в природі цей процес ніколи не спостерігався. Нересту не передує будівництво самцем будь-яких піщаних споруд. Запліднення ікри відбувається не в роті самки, а після відкладання самкою ікринок на пісок – самець, що пропливає над відкладеною порцією ікри, випускає молоки, і самка збирає запліднену ікру в рот.

Найближчим родичем Cyrtocara moorii є вид Protomelas annectens, але ці види дуже легко розрізнити. В останнього не такий великий жировий наріст на голові, більш темне забарвлення корпусу і плавників і наявність темної горизонтальної смуги на корпусі молоді та самок.

Утримання

Бажаний розмір акваріума — від 200 л, з укриттями. Параметри води: температура 24-28 °C, кислотність (рН) 7,2-8,5, твердість (dH) 5-20. Потрібна аерація, фільтрація та регулярна задміна води.