Малаві (країна)

Автор | 03.02.2011

Розташування Малаві на краю докембрійської Африканської платформы, що разбита на горсти й грабени, визначає переважно гірський характер рельєфу (плато Ньїка та Шіре, масив Мландже).

Клімат Малаві екваторіальний мусонний з дощовим літом (листопад — березень) і сухою зимою. Середня температура найтеплішого месяцю (листопад) коливається від 20 °C в горах до 27 °C на узбережжі озера Ньяса, найхолоднішого (липня) відповідно від 14 °C до 19 °C. Опадів від 750—1000 мм на рік в долинах і до 2500 мм у горах.

Основу внутрішньої водної мережі утворює озеро Ньяса, що тягнеться вздовж території Малаві на 560 км. Крім Малаві до озере мають вихід Мозамбік і Танзанія, але, якщо кордон між Малаві й Мозамбіком проходить по медіанній лінії озера, як це прийнято в світовій практиці, то кордон між Малаві та Танзанією бул установлений згідно угоди між Британською й Німецькою імперіями в 1890 р. й проходить вздовж берегу Танзанії, обмежуючи її вихід до озера. З озера Ньяса витікає судохідна річка Шіре (притока Замбезі). Максимум стоку — літом.

У північній частині країни переважають тропічні сезонновологі ліси з вираженною висотною поясністю, на іншій території — ксерофітні тропичні ліси, акацієва саванна з баобабом і паркова савана з пальмами. В долинах річок розташовані галерейні ліси. В районах, що лежать више 1500 м, — гірські степи.

Озеро Ньяса богате рибою, особенно тілапією. З комах широко розповсюдженя муха-цеце.