Lamprologus ocellatus

Автор | 21.11.2012

Опис

Lamprologus ocellatusLamprologus ocellatus це типовий мушлевий мешканець озера Танганьїка. Це популярні акваріумні риби завдяки своїм невеликим розмірам, зовнішньому вигляду й інтелекту.

Молодь сягає, приблизно, 6 мм після вилуплення, а дорослі виростають до 5 см. Колір їхнього тіла може відрязнятись від світло-коричневого до золотого/жовтого кольору. Ці риби, як і всі мушлеві, живуть у мушлях равликів. Вони живуть колоніями, й мальків вирощують у мушлях.

Самці L. ocellatus більші, й мають жовтий або апельсиновий край спинного плавця. Самиці значно менші, мають білу смугу на спинному плавці.

Назва виникла внаслідок наявности плями на поверхні зябрових кришок, що нагадують ще одне око.

Географічні варіанти

 • Lamprologus ocellatus (Isanga)
 • Lamprologus ocellatus (Wampembe)
 • Lamprologus ocellatus blue
 • Lamprologus ocellatus gold

Утримання

L. ocellatus — риби не для новачків. Як правило, вони з’являються в акваріумах більш досвідчених аматорів, що спеціалізуються на рибах з оз. Танганьїка.

L. ocellatus можливо утримувати в маленькому акваріумі (близько 20л), хоча це серйозно впливає на кількість особин. Для кожної рибинки має бути хоч одна порожня мушля й невеликий шар піску. Пісок зовсім не потрібен для утримання, його наявність дозволяє рибам мати природнью поведінку. L. ocellatus використовують гвинто-подібні рухи хвоста для того, щоб сховати власну мушлю в піску. Цього неможливо досягти з важкими й великими зернами гравію.

Ці риби не вважаються агресивними в неволі. Тим не менш, вони будуть захищати свої мушлі, що знаходяться на їх території. Вони навіть можуть напасти на руку акваріуміста :-).

L. ocellatus потребують воду того ж складу, що й інші танганьїкські види. pH повинен бути в межах від 8,0 до 8,3 щонайменше (в оз. Танганьїка pH в діапазоні від 8,7 до 9,4). Мінеральна твердість (kH) повинна бути від 12 до 14. Температура повинна бути 23-27°C.

Як і всі танганьїкці, L. ocellatus дуже чутливі до азотного циклу. Присутність аміаку або нітритів може виявитись токсичним для них. З цієї причини хороша фільтрація є необхідністю, регулярна підміна не менше 20% води щотижнево.

Дуже важливо, щоб L. ocellatus не утримувались з більш агресивними сусідами, хижаками або значно більшими рибами. Не варто, також, тримати їх з рибами групи Мбуна (Mbuna), тим більше, великими цихлідами сусіднього оз. Малаві (Lake Malawi). Найкраще їх тримати з сусідами з природнього біотопу. Хорошим вибором буде (але не обмежується) види родів Julidochromis, Cyprichromis та Synodontis.


Варіант “мікро”-акваріуму

Годування

L. ocellatus є всеїдними, й будуть їсти будь-який акваріумний корм: пластівці, невеликі гранули, заморожені продукти й живих артемій, циклопів і дафній. Пам’ятайте:
– трубочник ніколи не давати, щоб уникнути бактеріальних захворювань;
– слід уникати високо-білкову дієту й корма рослинного походження;
– корму давати стільки, скільки риби з’їдять за 5-10 хв., слід уникати перегодовування;
– голодування один день на тиждень може бути корисним оскільки дозволяє очиститись шлунково-кишковому тракту;
– як і для інших риб, забарвлення Lamprologus ocellatus виграє від годування їжею, що багата на бета-каротин і кантаксантин (напр., червоний циклоп).

Розмноження

Самці цього виду можуть нереститись (не одночасно) з декількома самицями. Ікра відкладається всередину мушлі. Личинки з’являються, приблизно, через 3 дні. Мальки починають самостійно плавати десь за тиждень, підгодовувати їх потрібно наупліями артемій.

Джерела

Оскар

Автор | 30.12.2009

Astronotus ocellatus є видом риб з родини цихлові, відомим під разними назвами, включаючи загальноприйняті “Оскар”, “Тигровый оскар”, “Оксамитова цихліда”, “Марамурова цихліда”, “Око павича”.

У Південній Америці, де мешкає природній різновид виду, A. ocellatus є промисловою рибою.

Зовнішній вигляд, розмір та забарвлення

Надходили повідомлення про риб размір яких сягав 45 см, а вага 1,6 кг. Дикі форми, як правило темно-сірого кольору з оранжевими заокругленими плямами. В основі хвостового плавця розташоване велика чорна пляма оточена оранжевою полосою, що нагадує велике око. Можливо саме через цю пляму астронотуси й отримали свою видову назву ocellatus, що можна перекласти з латині як «оковий».

Місця проживання

“A. ocellatus” зустрічається в басейні річки Амазонка та її притоків Іка, Негро, Солімоес та Укаялі на території Перу, Колумбії Бразилії й Французької Гвіани. В своєму природньому середовищі, як правило, живуть у повільній “білій воді” з укриттями з гілок прибережних рослин. Останнім часом ареал розширився на територію Китаю, північної Австралії й Флориди (США), як побічний продукт торгівлі декоративними рибками. Подальше розповсюдження виду, поки обмежується його нездатністю вижити в воді з температурою нижче 12,9oC.

Розмноження

Хоча в виду дуже складно розрізнити статеві особливості самця та самки, була висловлена думка, що самці ростуть більш швидкими темпами, й відмічено, що деякі дикі самці мают темні вкраплення в основі спинного плавця. Цей виддосягає своєї статевої зрілості приблизно до 1 року і може розмножуватись протягом 9-10 років.

Періодичність і термінинересту можуть бути пов’язані з сезонними дощами.

Забарвлення мальків достатньо сильно відрізняється від забарвлення дорослих особин.

Бетонний резервуар з ізольованих районами, де утримується поголів’я Astronotus ocellatus. Риби формують пари і спонтанно нерестяться.

фото www.fao.org

Харчування

Експертиза вмісту шлунка A. ocellatus проведена Winemiller (1990) продемонструвала, що природній раціон цих риб складається, в основному, з водяних та наземних комах (які складають до 60% раціону), а також дрібних риб й, меньшою мірою, ракоподібними.

Цьому виду необхідний вітамін С, при його відсутності розвиваються проблеми зі здоров’ям.

Селекція

 • Astronotus ocellatus,  “Чорний” оскар (Black oscar) (нормальний, дикий вид)
 • Astronotus ocellatus TIGER, “Тигровий”
 • Astronotus ocellatus TIGER-RED, “Червоний тигровий”
 • Astronotus ocellatus RED, “Червоний”
 • Astronotus ocellatus ALBINO, “Альбінос”
 • Astronotus ocellatus ALBINO-RED, “Червоний альбінос”, (може бути рожевим, червоним або оранжевим) “кривавий альбінос”
 • Astronotus ocellatus ALBINO-PINK, “Рожевий альбінос”, (лінія виведена з червоних альбіносів)
 • Astronotus ocellatus ALBINO-SUNSHINE, “Сонячний альбінос”
 • Astronotus ocellatus PATTERNLESS-GREEN, “Patternless Green”
 • Astronotus ocellatus GOLD, “Золотий”
 • Astronotus ocellatus HALF-BLACK, “Наполовину Чорний” — виведений Herb Fogel, страшенно рідкісний, мало хто чув, і, швидше за все, більше такого нема.
 • Astronotus ocellatus PURPLE, “Фіолетовий” — мало хто чув, й, напевно, “Істино фіолетового” (“true purples”) наразі нема.
 • Astronotus ocellatus BLUE-aka-SLATE, “Голубий як шифер(?)” — виведений з Фіолетового
 • Astronotus ocellatus PIED-aka-PIEBALD, — ходили чутки про декілька диких знайдених зразках, які були продані за дуже великі гроші.
 • Astronotus ocellatus WHITE, “Білий”, “Дуже білий” (high white), “Привид” (ghost) — можуть бути інші схожі назви, деякі, можливо, зможуть стати чумось іншим, але, як правило, ВСІ вони перетворюються, в звичайних альбіносів.
 • Astronotus ocellatus LEMON, “Лимон”, — зможливо буде виведена лінія “Золотого альбіноса” — вони мають жовте забарвлення й, наче, не забарвлені 🙂
 • Astronotus ocellatus LONG-FINNED, “Вуалевий астронотус”

Час від часу з’являються також нові найменування, але 99% цих найменувань усього лише маркетингові ходи для продажу відових видів під іншими назвами.


(c)фото: Ashish Ghosh

Утримання

Астронотуси популярні в якості домашніх тварин, до того ж досить інтелектуальних. Це стається почасти від того, що риби починають асоціювати їх власника з їжею і, в результаті, можуть відрізнити їх власника від незнайомих людей.

Не дивлячись на свої великі розміри й хижість за природою A. ocellatus порівнянно мирна акваріумна рибка, якщо їх утримувати з іншими великими рибами, які не можуть бути розглянуті як їжа.

A. ocellatus, як відомо, викорчовує рослини й переміщує інші об’єкти в акваріумах. Краще за все утримувати  їх у акваріумах об’ємом 200-600л. Астронотус порівнянно терпимий до фізико-хімічного складу води, хоча його великі розміри й манера харчування потребують ефективної фільтрації.

Астронотус не вибагливий до їжі й поглине продукти, що містять шматки риби, штучні корми для цихлід та, навіть, дрібних побутових тваринок (у англомовному оригіналі згадується “дрібна побутова ящірка” – “even small household lizards!”)

{gallery}astronotus/ocellatus/red{/gallery}

Джерела